wyniki arval 2023

Arval na świecie z mocnymi wynikami za 2023 rok. Arval Polska z dwucyfrową dynamiką wzrostu floty rok do roku. Elektryfikacja przyspiesza

6 Feb 2024

Arval, czołowy gracz w zakresie wynajmu długoterminowego pojazdów z pełną obsługą i dostawca rozwiązań w zakresie mobilności, kolejny rok z rzędu notuje na świecie bardzo mocne wyniki, utrzymując pozytywną dynamikę zbudowaną w poprzednich latach. Perspektywy na 2024 rok, ostatni w planie strategicznym Arval Beyond, są pozytywne.

Na koniec 2023 roku firma osiągnęła następujące wyniki:

  • Arval zwiększył swoją światową flotę wynajmowanych pojazdów o 6,9% w porównaniu do 2022 r., kończąc rok z 1 701 540 pojazdami. Znalazło się w niej 166 363 aut w pełni elektrycznych (BEV), o 85% więcej niż w 2022 roku. W ostatnim kwartale 2023 r. pojazdy BEV stanowiły 22% zamówień na nowe samochody.
  • W Polsce Arval zakończył rok z flotą 72,8 tys. pojazdów (10% wzrostu r/d/r), z czego 3150 aut to pojazdy w pełni elektryczne (ponad 100% wzrostu r/d/r).
  • Duże, międzynarodowe korporacje na całym świecie korzystają z 440 000 pojazdów wynajmowanych przez Arval, co stanowi wzrost o 8%.
  • Lokalni klienci segmentu korporacyjnego wynajmują 696 000 samochodów, co stanowi wzrost o 3%.
  • Segment detaliczny wzrósł o 12% w porównaniu z rokiem 2022 i odpowiada już za 506 000 pojazdów we flocie Arval.
  • Elastyczny model subskrypcyjny Arval Flex, obejmujący także wynajem średnioterminowy dla firm, ma już 105 000 aktywnych użytkowników, korzystających z 60 121 pojazdów, co oznacza roczny wzrost o 9%.
  • Liczba tzw. connected cars (aut podłączonych do usług cyfrowych) przekroczyła 633 000, co stanowi wzrost o 39% w porównaniu z rokiem poprzednim. 

Arval zatrudnia 8,388 pracowników obsługujących ponad 300 000 klientów w 29 krajach.

– Rok 2023 był wyjątkowy, o czym świadczy wzrost naszej floty wynajmowanej, postępy poczynione w wielu obszarach i rozwój partnerstw. Wszyscy możemy być bardzo dumni z naszych osiągnięć – mówi Alain van Groenendael, prezes i dyrektor generalny Arval. – To dobrze rokuje zarówno pod względem możliwości, jak i wyzwań, które czekają nas w 2024 roku. Będzie to czas transformacji dla rynku i dla Arval. Dzięki wsparciu Grupy BNP Paribas, naszych pracowników i partnerów, będziemy dalej dążyć do rozwoju, oferując naszym klientom jeszcze silniejsze wsparcie w przeprowadzaniu transformacji energetycznej – dodaje.

Arval coraz silniejszy w Polsce

W 2023 roku Arval Service Lease Polska kontynuował dynamiczny wzrost, zwiększając flotę wynajmowanych pojazdów w Polsce do 72,8 tys. sztuk, co stanowi 10-procentową dynamikę rok do roku. Tym samym Arval umocnił się na pozycji lidera polskiego rynku Car Fleet Management (CFM) z udziałem na poziomie ponad 23%.

Mamy za sobą kolejny z rzędu rok, w którym odnotowaliśmy dwucyfrowy wzrost floty. Już prawie co czwarte auto na polskim rynku CFM jest obsługiwane przez zespół Arval. Z roku na rok nasze usługi ewoluują i wytyczają nowe kierunki dla całej branży. W 2023 roku zarejestrowaliśmy więcej samochodów w pełni elektrycznych niż wszyscy pozostali gracze rynku CFM łącznie. Promujemy mobilność w firmach, rozumianą nie tylko jako klasyczny samochód służbowy. Na polskim rynku zrobiliśmy już wiele, ale wciąż chcemy być kluczowym graczem w zakresie pozytywnych i zrównoważonych zmian – mówi Robert Antczak, dyrektor generalny Arval Service Lease Polska.

W 2023 roku flota wynajmowana przez Arval w Polsce przechodziła dynamiczną transformację energetyczną. Liczba w pełni elektrycznych aut była ponad dwukrotnie większa niż przed rokiem. Na koniec grudnia Arval wynajmował 3150 samochodów BEV, w tym 2900 z dotacją z programu „Mój Elektryk”. Niemal połowę elektrycznej floty – 1472 auta – stanowiły niskoemisyjne pojazdy dostawcze.

 W 2023 roku co czwarty wniosek o dotację w tzw. ścieżce leasingowej programu „Mój Elektryk” został złożony przez Arval i dla klientów Arval, a łączna kwota, o którą wnioskowaliśmy w imieniu klientów, przekroczyła 139 mln zł. Cieszymy się, że możemy być ważnym partnerem transformacji energetycznej, która zachodzi na polskich drogach – wyjaśnia Robert Antczak.

Oprócz samochodów elektrycznych, Arval intensywnie inwestuje w promocję innych rozwiązań z zakresu nowej mobilności. Na koniec 2023 roku firma wynajmowała klientom już 240 rowerów, które stanowią uzupełnienie flot samochodowych klientów i mogą być atrakcyjnym benefitem dla pracowników. Arval cały czas rozwija też w Polsce centra współdzielonej mobilności Arval Mobility Hub, które umożliwiają łatwe współużytkowanie niskoemisyjnych pojazdów w obrębie jednej firmy. W obsługiwanym za pośrednictwem aplikacji mobilnej hubie mobilnościowym dostępne mogą być m.in. samochody elektryczne (także dostawcze), rowery oraz skutery. Na koniec 2023 roku z takich hubów korzystało już 550 użytkowników.

 

Osiągnięcia Grupy Arval w 2023 r.

Rekordowa elektryfikacja floty

Arval na świecie wynajmował na koniec 2023 roku już ponad 166 363 pojazdów w pełni elektrycznych, co stanowi 85% wzrostu w porównaniu z 2022 r. Celem strategicznym firmy jest 350 000 pojazdów w pełni elektrycznych i 700 000 zelektryfikowanych w wynajmie do 2025 roku, co przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 floty wynajmowanej o 35% w porównaniu z 2020 rokiem.

Aby wesprzeć popularyzację pojazdów elektrycznych, Arval ogłosił niedawno uruchomienie nowej oferty, Arval Charging as a Service, która umożliwia wynajem pojazdu ze stacją ładowania i jest dostępna zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych.

Arval podpisał również międzynarodową umowę z ChargePoint, czołowym graczem w segmencie sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Umowa ta umożliwia klientom Arval instalację punktów ładowania w pracy i w domu, z automatycznym systemem zwrotu kosztów dla kierowców i dostępem do sieci ponad 500 000 punktów ładowania w Europie.

Nowa oferta jest częścią szeregu rozwiązań już dostarczonych przez Arval i ukierunkowanych na transformację energetyczną, która obejmuje wykorzystanie nie tylko pojazdów elektrycznych, ale także alternatywnych lub uzupełniających rozwiązań w zakresie mobilności.

Nowe międzynarodowe partnerstwa strategiczne

Arval rozwinął swoją globalną ofertę poprzez zacieśnienie strategicznej współpracy ze swoim wieloletnim partnerem Element i Sumitomo Mitsui Auto Service (SMAS). Umowa umożliwi dostęp do usług wynajmu pojazdów i zarządzania flotą klientom w Japonii, Tajlandii, Indiach i Indonezji. Ponadto sojusz rozszerzył się o SIXT Mega Rent w Serbii, Czarnogórze oraz Bośni i Hercegowinie.

Łącznie partnerzy Element-Arval Global Alliance zarządzają ponad 4,4 milionami pojazdów i działają w 56 krajach na pięciu kontynentach. Unikatowa wiedza specjalistyczna i globalny zasięg oferowane przez sojusz zapewniają znaczącą wartość dodaną dla międzynarodowych klientów Arval.


Oprócz utrzymywania silnych partnerstw bankowych (głównie z Bankiem BNP Paribas, ale także z CaixaBank w Hiszpanii i Portugalii, UniCredit Bank w Austrii, Erste Bank na Słowacji itp.), Arval kontynuował współpracę z innymi głównymi graczami w sektorze motoryzacyjnym, w ramach międzynarodowych partnerstw strategicznych, takich jak te nawiązane z Hyundai, Kia, Honda, Sixt, Astara, Emil Frey France, MG Motors i Volvo Cars.

Arval współpracuje również, poprzez white labels, z partnerami strategicznymi. W styczniu 2023 r. Arval, BNP Paribas Cardif i BNP Paribas Personal Finance ogłosiły rozpoczęcie współpracy z Jaguar Land Rover, która koncentruje się na zintegrowanym finansowaniu rozwiązań w zakresie mobilności na dziewięciu rynkach europejskich. W czerwcu Arval zacieśnił współpracę z producentem samochodów MG Motor, uruchamiając wspólną ofertę subskrypcji pojazdów: "MG Auto Abo powered by Arval". W październiku 2023 r. Arval połączył siły z marką pojazdów elektrycznych ZEEKR, wraz z BNP Paribas Personal Finance. Jako wielomarkowa firma oferująca wynajem, Arval będzie nadal poszerzać wybór modeli pojazdów dostępnych dla klientów, a w najbliższych dniach ogłosi nowe międzynarodowe partnerstwa.

Innowacje rozwijające mobilność i korzystne dla klientów

Oprócz wspierania klientów w transformacji energetycznej, Arval nawiązał nowe partnerstwa i wprowadził dodatkowe oferty zwiększające popularność rozwiązań mobilnościowych, m.in.:

  • Liczba rowerów wynajętych w ramach dostępnej w 14 krajach usługi Arval Bike Leasing wzrosła o 65% do końca 2023 r. w porównaniu z końcem 2022 r. Aby wesprzeć ten wzrost rynku, Arval rozszerzył swoją ofertę długoterminowego wynajmu rowerów we Francji, współpracując ze specjalistycznym startupem Zenride.

Ambicje Arval na rok 2024

W 2024 r. rdzeniem strategii Arval będzie przyspieszenie transformacji energetycznej flot. Rozszerzenie wyboru dostępnych pojazdów elektrycznych BEV, wdrażanie partnerstw w zakresie ładowania pojazdów, zapewnianie klientom wiedzy specjalistycznej i doradztwa w zakresie opracowywania polityk mobilności obejmujących w pełni elektryczne samochody oraz uzupełniające rozwiązania w zakresie mobilności będą kluczowe dla realizacji tych ambicji. Arval rozpoczął realizację tego celu od uruchomienia 15 styczniaArval Charging as a Service, oferty łączącej dzierżawę punktu ładowania z wynajmem pojazdu elektrycznego. Oferta ta dopełnia system kart ładowania samochodów w trasie i umożliwia automatyczny zwrot kosztów zużycia energii elektrycznej na ładowanie pojazdów w domu.

Co więcej, strategia Arval wspierająca rozwój mobilności została nagrodzona w 2024 r. złotym medalem EcoVadis, plasując Arval wśród 5% najlepiej ocenianych firm. Nagroda ta odzwierciedla zaangażowanie pracowników Arval w bardziej zrównoważone działania na wszystkich poziomach.

Rok 2024 będzie zamykał realizację celów wyznaczonych w strategii Arval Beyond, obowiązującej od 2020 roku. Oznacza to także powstanie nowego planu strategicznego, który zostanie ogłoszony na początku 2025 roku i będzie stanowił punkt zwrotny w historii firmy.

Arval opublikuje swoje roczne sprawozdanie finansowe 8 marca 2024 r.

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Goworek agnieszka.goworek@arval.pl +48 22 45 45 500

  

O Arval:

Arval specjalizuje się w wynajmie pojazdów z pełną obsługą oraz w nowych rozwiązaniach w zakresie mobilności. Łączna flota leasingowana przez Arval składa się z niemal 1,7 mln pojazdów na całym świecie (koniec grudnia 2023 r.). Każdego dnia ponad 8400 pracowników Arval w 29 krajach oferuje klientom – od dużych międzynarodowych korporacji po mniejsze firmy i indywidualnych klientów detalicznych – elastyczne rozwiązania, które sprawią, że podróże staną się bezproblemowe i będą odbywały się w zrównoważony sposób. Arval jest założycielem i członkiem sojuszu Element-Arval Global Alliance, który jest światowym liderem w zarządzaniu flotą, z ponad 4,4 mln pojazdów w 56 krajach. Firma Arval powstała w 1989 roku i jest w pełni własnością Grupy BNP Paribas. W ramach Grupy, Arval jest częścią pionu Commercial, Personal Banking & Services.

Arval został nagrodzony złotym medalem EcoVadis 2023, plasując swoją strategię zrównoważonego rozwoju w 5% najlepiej ocenianych firm.

www.arval.pl

O BNP Paribas:

BNP Paribas jest czołowym bankiem w Unii Europejskiej i kluczowym graczem w światowej bankowości. Jest obecny w 65 krajach i zatrudnia około 185 000 pracowników, w tym ponad 145 000 w Europie. Grupa zajmuje kluczowe pozycje w trzech głównych obszarach działalności: Commercial, Personal Banking & Services obejmujące bankowość komercyjną i detaliczną Grupy oraz kilka specjalistycznych przedsięwzięć, w tym BNP Paribas Personal Finance i Arval; Investment & Protection Services z rozwiązaniami oszczędnościowymi, inwestycyjnymi i ochronnymi; oraz Corporate & Institutional Banking, skoncentrowany na klientach korporacyjnych i instytucjonalnych.

W oparciu o silnie zdywersyfikowany i zintegrowany model, Grupa pomaga swoim klientom (osobom fizycznym, stowarzyszeniom społecznym, przedsiębiorcom, małym i średnim przedsiębiorstwom, korporacjom oraz klientom instytucjonalnym) w realizacji ich projektów dzięki szerokiemu wachlarzowi rozwiązań: od finansowania, przez inwestycje i oszczędności po ochronę ubezpieczeniową. W Europie Grupa działa na czterech rynkach krajowych (w Belgii, Francji, we Włoszech i w Luksemburgu). BNP Paribas rozwija swój zintegrowany model bankowości komercyjnej i detalicznej w kilku krajach śródziemnomorskich, Turcji i Europie Wschodniej. Jako kluczowy gracz w międzynarodowej bankowości, Grupa posiada wiodące platformy i linie biznesowe w Europie, jest mocno obecna w obu Amerykach oraz prowadzi solidną i szybko rozwijającą się działalność w regionie Azji i Pacyfiku.

BNP Paribas wdrożył we wszystkich swoich działaniach podejście oparte na społecznej odpowiedzialności biznesu, dzięki czemu może przyczynić się do budowania zrównoważonej przyszłości, zapewniając jednocześnie wydajność i stabilność Grupy.

https://group.bnpparibas/en/

Czytaj dalej Show less