arval wydanie maj 2023

Arval z kontraktem na kolejne 83 samochody elektryczne dla Gminy Miejskiej Kraków

Komunikacja korporacyjna 17 May 2023

Arval Service Lease Polska, spółka z Grupy BNP Paribas, która jest liderem rynku wynajmu długoterminowego i zrównoważonej mobilności, dostarczy 83 samochody elektryczne, osobowe i dostawcze na potrzeby spółek miejskich w Krakowie. Kontrakt wart ponad 15 mln zł, podpisano na podstawie przetargu rozstrzygniętego w lutym 2023 roku. Większość pojazdów trafi do Krakowa jeszcze w I połowie 2023 roku.

Ponad połowa zamówionych samochodów to osobowe Renault Megane e-Tech o zasięgu powyżej 400 km. W ramach postępowania Krakowski Holding Komunalny otrzyma także Volkswageny ID.4 oraz Ople eCorsa Elegance, a w przypadku pojazdów dostawczych Arval dostarczy Ople Combo-e oraz Ople Vivaro-e. Zeroemisyjne pojazdy będą wykorzystywane przez miejskie spółki m.in. do realizacji codziennych zadań. Umowę wynajmu zawarto na okres 36 miesięcy. To nie pierwsza współpraca Arval i Krakowskiego Holdingu Komunalnego. W 2019 roku miejskie spółki podpisały umowę na wynajem 47 samochodów elektrycznych.

Pozyskiwanie samochodów elektrycznych dla instytucji miejskich jest elementem szerokiej polityki Gminy Miejskiej Kraków w zakresie ochrony powietrza. Decyzja ta ustanowiła także Kraków jednym z pionierów elektromobilności wśród polskich miast. Krakowski Holding Komunalny S.A. pełni funkcję lidera grupy zakupowej pojazdów elektrycznych, w skład której wchodzi 38 jednostek miejskich i spółek. W związku z tym, KHK S.A. przygotował i przeprowadził postępowanie przetargowe, w wyniku którego przekazanych gminie zostanie 89 samochodów elektrycznych, w tym 63 osobowe, 1 bus oraz 25 samochodów dostawczych.

- Krakowski Holding Komunalny S.A. otrzymał wyróżnienia, nagrody, a także pozytywną ocenę Najwyższej Izby Kontroli w zakresie grupy zakupowej samochodów elektrycznych, które są potwierdzeniem naszej silnej pozycji jako lidera elektromobilności w Polsce. Przyjęty przez nas model stał się inspiracją dla wielu grup zakupowych w Polsce, a sam holding regularnie dzieli się swoim doświadczeniem z innymi samorządami stawiającymi czoła niełatwym wymaganiom ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych  – zaznacza Tadeusz Trzmiel, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A.

Wydania pierwszych pojazdów w ramach realizacji nowego kontraktu rozpoczęły się już w marcu, dzięki dostępności samochodów oferowanych przez Arval. Zdecydowana większość z 83 zamówionych aut trafi do Krakowskiego Holdingu Komunalnego w I połowie 2023 roku.

Kluczowa była dla nas możliwość zaoferowania szybkiej dostawy samochodów. W Arval realizujemy zamówienia zgodnie z oczekiwaniami Klientów i wymaganiami określonymi w specyfikacji warunków zamówienia. Obecna niestabilna sytuacja w produkcji pojazdów wymaga od nas sprawności i szybkich decyzji. Nie jest to proste zadanie, kiedy przygotowujemy oferty przetargowe w oparciu o Ustawę Prawo Zamówień Publicznych, ale dzięki profesjonalnemu Zespołowi Przetargów w Arval potrafimy i wiemy jak to robić. Ogromnie się cieszę, że Arval dostarczy kolejne samochody elektryczne dla Spółek miejskich w Krakowie i jako lider rynku wynajmu wpływa również na rozwój elektromobilności w Polsce – mówi Paweł Doleciński, Head of Public Segment w Arval Service Lease Polska.

Jest to największy kontrakt flotowy na dostawę Megane E-Tech electric w Polsce. Innowacyjny, wyposażony w najnowsze technologie elektryczny Megane E-Tech electric jest symbolem odnowy naszej gamy modelowej. Jest drugim modelem w sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie, w segmencie C-hatchback. Samochód sprawdzi się zarówno w miejskim użytkowaniu, ale także na trasie dzięki optymalnemu zasięgowi i łatwemu ładowaniu. Do roku 2030 wszystkie samochody naszej marki będą elektryczne − powiedział Tomasz Mróz, dyrektor wykonawczy Renault w Polsce i krajach bałtyckich.

Dzięki dostawie kolejnej transzy aut elektrycznych, Kraków zdecydowanie wysuwa się na prowadzenie wśród polskich miast pod względem elektryfikacji parku pojazdów wykorzystywanych przez miejskie spółki. Gdy zamówienie z najnowszego przetargu, rozstrzygniętego w lutym 2023 r., zostanie w całości zrealizowane, Gmina Miejska Kraków podtrzyma wysoki wskaźnik realizacji ustawowego obowiązku wynikającego z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Kraków to pierwsze i na razie jedyne miasto w Polsce, które tak poważnie podchodzi do transformacji energetycznej. Ustawa o elektromobilności aktualnie narzuca na organy administracji państwowej i jednostki samorządowe obowiązek posiadania we flotach co najmniej 10% pojazdów zeroemisyjnych, a od 2025 roku będzie to wymóg na poziomie 30%. Tymczasem stolica Małopolski podwaja właśnie liczbę użytkowanych aut elektrycznych i korzysta już głównie z takich pojazdów – mówi Paweł Doleciński.

Warto pamiętać, że Kraków będzie też pierwszym miastem w Polsce, które stworzy Strefę Czystego Transportu. Ma ona zacząć obowiązywać, od 1 lipca 2024 roku, na początek ograniczając wjazd do miasta samochodom najbardziej zatruwającym środowisko. Od tego momentu do centrum Krakowa wjadą tylko samochody spełniające normy Euro 1 dla aut benzynowych i Euro 2 dla silników Diesla oraz auta elektryczne, napędzane wodorem lub gazem ziemnym. Od 1 lipca 2026 kryteria dla samochodów spalinowych zostaną podniesione i wymagane będzie spełnienie norm Euro 3 dla silników benzynowych oraz Euro 5 dla diesli.

Każda z krakowskich spółek miejskich, która będzie korzystać z zeroemisyjnych pojazdów, zdecyduje teraz indywidualnie, czy skorzysta z dofinansowania do wynajmu pojazdów w ramach programu „Mój elektryk”. Gdy decyzje zapadną, Arval w ich imieniu będzie składał wnioski o dotacje do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Goworek – agnieszka.goworek@arval.pl +48 22 45 45 500

O Arval:

Arval specjalizuje się w wynajmie pojazdów z pełną obsługą oraz w nowych rozwiązaniach w zakresie mobilności. Łączna flota leasingowana przez Arval składa się z niemal 1,6 mln pojazdów na całym świecie (koniec grudnia 2022 r.). Każdego dnia ponad 8000 pracowników Arval w 30 krajach oferuje klientom – od dużych międzynarodowych korporacji po mniejsze firmy i indywidualnych klientów detalicznych – elastyczne rozwiązania, które sprawią, że podróże staną się bezproblemowe i będą odbywały się w zrównoważony sposób. Arval jest założycielem i członkiem sojuszu Element-Arval Global Alliance, który jest światowym liderem w zarządzaniu flotą, z ponad 3 mln pojazdów w 53 krajach. Firma Arval powstała w 1989 roku i jest w pełni własnością Grupy BNP Paribas. W ramach Grupy, Arval jest częścią pionu Commercial, Personal Banking & Services.

www.arval.pl

O BNP Paribas:

BNP Paribas jest czołowym bankiem w Unii Europejskiej i kluczowym graczem w światowej bankowości. Jest obecny w 65 krajach i zatrudnia około 190 000 pracowników, w tym ponad 145 000 w Europie. Grupa zajmuje kluczowe pozycje w trzech głównych rodzajach działalności: Commercial, Personal Banking & Services obejmujące bankowość komercyjną i detaliczną Grupy oraz kilka specjalistycznych przedsięwzięć, w tym BNP Paribas Personal Finance i Arval; Investment & Protection Services z rozwiązaniami oszczędnościowymi, inwestycyjnymi i ochronnymi; oraz Corporate & Institutional Banking, skoncentrowany na klientach korporacyjnych i instytucjonalnych.

W oparciu o silnie zdywersyfikowany i zintegrowany model, Grupa pomaga swoim klientom (osobom fizycznym, stowarzyszeniom społecznym, przedsiębiorcom, małym i średnim przedsiębiorstwom, korporacjom oraz klientom instytucjonalnym) w realizacji ich projektów dzięki szerokiemu wachlarzowi rozwiązań: od finansowania, przez inwestycje i oszczędności po ochronę ubezpieczeniową. W Europie Grupa działa na czterech rynkach krajowych (w Belgii, Francji, we Włoszech i w Luksemburgu). BNP Paribas rozwija swój zintegrowany model bankowości komercyjnej i detalicznej w kilku krajach śródziemnomorskich, Turcji i Europie Wschodniej. Jako kluczowy gracz w międzynarodowej bankowości, Grupa posiada wiodące platformy i linie biznesowe w Europie, jest mocno obecna w obu Amerykach oraz prowadzi solidną i szybko rozwijającą się działalność w regionie Azji i Pacyfiku.

BNP Paribas wdrożył we wszystkich swoich działaniach podejście oparte na społecznej odpowiedzialności biznesu, dzięki czemu może przyczynić się do budowania zrównoważonej przyszłości, zapewniając jednocześnie wydajność i stabilność Grupy.

www.bnpparibas.com

Czytaj dalej Show less