auta idealne  na podroz

Najlepsze samochody dla miłośników podróży. Wybierz idealne auto na długie trasy!

Ciekawostki 6 May 2024

Chociaż do dyspozycji jest wiele środków transportu, z których można skorzystać, wybierając się na wakacje, samochód cieszy się dużym powodzeniem wśród Polaków, zwłaszcza w kontekście podróży krajowych. Wybierając się autem w długą podróż, trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie, w tym na wybór właściwego auta. Jaki model dobrze sprawdzi się na długich trasach?

Najlepsze auto na długą podróż to takie, które nie zawiedzie w trasie

Wybierając się w długą podróż samochodem, trzeba mieć do niego zaufanie. Dlaczego? Ewentualna awaria auta setki kilometrów od domu może okazać się trudniejsza do opanowania niż wtedy, gdy w okolicy znajduje się znajomy warsztat. Z tego powodu przed wyjazdem najlepiej sprawdzić stan techniczny pojazdu, aby później nie doznać przykrego rozczarowania.

Nie bez znaczenia pozostają również kwestie związane z bezpieczeństwem. Biorąc to pod uwagę, nie powinno dziwić, że na długie trasy są często wybierane SUV-y, które doskonale sprawdzają się pod tym względem, m.in. za sprawą solidnej konstrukcji i podwyższonej pozycji kierowcy zapewniającej dobry widok na drogę. Samochody tego typu dysponują też często dodatkowymi rozwiązaniami technologicznymi wpływającymi bezpośrednio na bezpieczeństwo, np. asystentem pasa ruchu czy systemem awaryjnego hamowania.

Warto też poświęcić chwilę na przemyślenie kwestii wariantu jednostki napędowej. Nie da się ukryć, że benzyna zapewnia tu największą pewność, gdyż znalezienie stacji benzynowej nie będzie problemem niezależnie od kierunku podróży. Co z elektrykami? Jeszcze kilka lat temu wybranie się w taką podróż autem zasilanym prądem byłoby nie do pomyślenia. Dziś można się już o to pokusić, zwłaszcza w przypadku modeli o wyjątkowo długim zasięgu, który w niektórych z nich przekracza nawet 500-600 km. Wciąż trzeba będzie zaplanować trasę w taki sposób, by mieć po drodze dostęp do infrastruktury ładującej, lecz samo pokonanie dużego dystansu nie powinno stanowić problemu.

Komfort kierowcy i pasażerów podczas jazdy

W kontekście długiej podróży nie należy też lekceważyć kwestii związanych z komfortem. Im więcej czasu spędza się w pozycji siedzącej i w zamkniętym otoczeniu, tym trudniej znieść nawet najmniejsze niedogodności. Pokonanie długiej trasy na pewno ułatwią wygodnie wyprofilowane fotele, które nie tylko zapewnią optymalne podparcie dla pleców, ale też zapobiegną zbyt szybkiemu zmęczeniu nóg.

Istotna jest również przestrzeń wewnętrzna, która powinna zapewniać komfort wszystkim osobom znajdujących się w środku. O ile na krótkich dystansach ściśnięcie się trzech pasażerów na tylnej kanapie nie jest problemem, o tyle z każdym kolejnym kilometrem będzie coraz bardziej doskwierać.

Nie należy również zapominać o bagażach, które w przypadku długiego wyjazdu mogą okazać się znaczne – zwłaszcza wtedy, gdy jest to podróż rodzinna, w której uczestniczą małe dzieci. Pakowny bagażnik będzie zatem dużym plusem, gdyż dzięki niemu można pomieścić wszystko w środku w taki sposób, by nie zajmować miejsca w kabinie ani nie korzystać z bagażnika dachowego.

Komfort kierowcy i pasażerów zwiększą także dodatkowe rozwiązania technologiczne, takie jak chociażby wbudowany system nawigacji satelitarnej, dzięki któremu znalezienie właściwej trasy i ominięcie korków nie będą stanowić problemu. Na pewno przyda się również wysokiej klasy system multimedialny, który uprzyjemni podróż.

Podróż ekonomiczna pod każdym względem

Biorąc pod uwagę ceny biletów lotniczych oferowanych przez tanie linie, podróż samochodem nie zawsze okazuje się najkorzystniejszą opcją dla portfela. W związku z tym warto zwrócić uwagę na spalanie samochodu, aby obniżyć koszty związane z pokonaniem długiej trasy.

Jeśli chodzi o ekonomiczność pojazdu, warto pamiętać o tym, że specyfikacja techniczna to nie wszystko. Aby auto rzeczywiście zapewniało niskie zużycie paliwa, musi być utrzymane w dobrym stanie. Regularne serwisy i naprawianie na bieżąco wszystkich usterek z pewnością przysłuży się osiągnięciu tego celu.

Które modele sprawdzą się na długich trasach? TOP 5 propozycji dla podróżników

Który model samochodu dobrze odnajdzie się w długiej trasie? Jeśli uwzględnić wyżej wspomniane kwestie, na uwagę zasługuje m.in. 5 modeli z poniższej listy.

  • Hyundai Tucson,
  • Hyundai i30 Wagon
  • Volkswagen Passat,
  • Toyota RAV4,
  • Volvo XC60.

Wynajem samochodu na długą trasę? To możliwe!

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku długich tras zaufanie do pojazdu to kluczowa sprawa, a w tym kontekście własny samochód niemal zawsze wygrywa. Wyjątek może stanowić samochód użytkowany w ramach wynajmu długoterminowego, o ile uda się wybrać odpowiedni.

Wszystkie pojazdy, które są dostępne w naszej ofercie, pochodzą ze sprawdzonych źródeł i renomowanych salonów. Przy wyborze elektryka na uwagę zasługuje też opcja try & love it, która pozwala wypróbować samochód elektryczny przed wyruszeniem w długą trasę. Jeśli spełni oczekiwania, można go później wynająć długoterminowo, i to z dopłatą z programu Mój Elektryk.

Czy samochodem użytkowanym w ramach wynajmu długoterminowego można wyjechać za granicę? Niekiedy konieczne będzie jednak zdobycie dodatkowych dokumentów, np. pozwolenia na wyjazd zagraniczny. Należy też upewnić się, czy planowany dystans mieści się w limicie kilometrów w ramach umowy.

Czytaj dalej Show less