EnergyMix

Trzy rodzaje napędu, jeden zdecydowany zwycięzca - wyniki testu Energy Mix Experience by Arval

25 Nov 2020

Dynamika, właściwości jezdne oraz komfort to najważniejsze przewagi drogowe elektrycznych samochodów nad pojazdami z napędem spalinowym i hybrydowym. Arval Service Lease Polska prezentuje wyniki jazd testowych Energy Mix Experience oraz ankiet przeprowadzonych przy tej okazji tego wydarzenia wśród szefów flot samochodowych i dziennikarzy motoryzacyjnych. Eksperci porównywali, jak sprawdza się Hyundai Kona z trzema różnymi rodzajami napędu. Próby odbywały się zarówno na torze, jak i na drogach publicznych.

Wydarzenie pod nazwą Energy Mix Experience zorganizowane przez Arval Service Lease Polska przy współpracy Hyundai Motor Poland było pierwszym w Polsce testem porównawczym identycznych samochodów z trzema różnymi rodzajami napędu: elektrycznym, hybrydowym i benzynowym. Bezpośrednie porównanie było możliwe, ponieważ w ofercie Hyundaia dostępny jest model Kona, jedyny na rynku z tymi trzema napędami.

Kierowcami testowymi byli szefowie flot samochodowych, którzy na co dzień użytkują pojazdy dostarczane przez Arval, a także dziennikarze motoryzacyjni. Podczas każdej z prób organizatorzy zapewnili uczestnikom wygodny system oceny pojazdów za pomocą ankiety wypełnianej z poziomu smartfona. Skala ocen ustalona została na 0-6.

Jazdy testowe prowadzone były na torze szkoły jazdy Driveland i na drogach publicznych, w okolicach Mszczonowa pod Warszawą. Podzielone były na trzy etapy: dynamiczna jazda na torze, jazda po śliskiej nawierzchni, w tym manewry na płycie poślizgowej oraz przejazd w zwykłym ruchu miejskim. Celem było wyłonienie napędu, który najlepiej sprawdzi się we wszystkich okolicznościach.

Wyniki Energy Mix Experience i opinie uczestników przekazywane po teście dowodzą, że samochody napędzane energią elektryczną mogą stanowić doskonałą alternatywę dla pojazdów z napędem konwencjonalnym i hybrydowym. Dotyczy to zarówno tych, którzy poruszają się zwykle na krótkich miejskich trasach, ale także tych użytkujących auta na długich dystansach. Kierowcy po krótkiej jeździe niemal natychmiast wskazują napęd elektryczny jako najlepszy do codziennego użytkowania samochodu.

Ważnym wnioskiem z testu jest to, że auta elektryczne są wręcz stworzone do bezpiecznej jazdy. Idealnie sprawdza się w nich jazda defensywna, ecodriving. Kierowcy, którzy jeżdżą w ten sposób, na pewno "polubią się" z pojazdem elektrycznym. Tacy użytkownicy mogą też z pewnością odłożyć na bok główną obawę, jaka towarzyszy osobom rozważającym zakup takiego auta – czy zasięg będzie wystarczający.

Samochody elektryczne pasują do osób odpowiedzialnych, nie tylko z uwagi na troskę o klimat, ale też ze względu na zachowanie na drodze. Uczestnicy testu przekonali się, że zanim wyruszy się w trasę elektrykiem, warto poznać specyfikę takiego pojazdu. Wskazówki udzielane przez instruktorów Akademii Bezpiecznej Jazdy Tomasza Kuchara dotyczyły m. in. zasad działania i zalet rekuperacji, pułapek związanych z wysokim momentem obrotowym dostępnym już od ruszenia pojazdem, wyższej masy własnej samochodu elektrycznego, czy korekt w technice pokonywania zakrętów oraz zasad ecodrivingu niezbędnych do efektywnego zarządzania kondycją baterii.

Pełen raport z wynikami testu znajdziecie na stronie: http://raport-arval.pl.

 

Czytaj dalej Show less