Home > Informacje Dla Uzytkownika Kierowcy

Informacje dla użytkownika/ kierowcy

Informacje dla użytkownika/ kierowcy

Zwrot pojazdu

Zachęcamy do zapoznania się z Przewodnikiem Zwrotu Pojazdów, który zawiera standardy stosowane przy zwrotach pojazdów po umowach leasingowych ustanowione i akceptowane przez wszystkie firmy zrzeszone w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Instrukcja zwrotu pojazdu

Pobierz Przewodnik Zwrotu Pojazdów

Download Return Vehicle Guide

Obraz

FAQ

Zapraszamy do zapoznania się z listą najczęściej zadawanych pytań.

Obraz

Pomoc i wsparcie dla kierowców

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i ekojazdy

Arval dąży do tego, aby osoby, które użytkują nasze samochody jeździły bezpiecznie, a floty samochodowe funkcjonowały w ekonomiczny sposób. Dlatego stworzyliśmy kilka wskazówek, które mogą w tym pomóc.

Użytkownicy wynajmowanych samochodów zwykle spędzają wiele godzin za kierownicą. Arval stara się oferować im samochody o optymalnych osiągach, a jednocześnie bardzo bezpieczne. Podróże mogą być jednak bezpieczne i ekonomiczne, tylko jeśli kierowcy przestrzegają poniższych zasad.

Paliwo dla pojazdu LPG

 • Unikaj jazdy na niemal pustym baku w przypadku pojazdów LPG – może to prowadzić do usterek pojazdu
 • Silnik samochodu uruchamia się korzystając z benzyny. Nie ma zatem potrzeby, aby w trakcie jazdy przełączać pojazd na napęd benzynowy i w ten sposób dbać o jego dobry stan. Pamiętaj jednak, aby mieć w baku min. 10 l benzyny.
 • Nie dodawaj benzyny do LPG .
 • Proporcje między przeciętnym zużyciem benzyny i LPG wynoszą 1:40.
Zużycie paliwa

Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach (przynajmniej raz do roku) – nieważne czy to Twój własny samochód, czy wynajmowany– chodzi zarówno o Twoje bezpieczeństwo jak i ekonomiczną jazdę. Pomiaru dokonuj przed nagrzaniem się opon.

 • Regularnie serwisuj samochód (zgodnie z instrukcją producenta)
 • Wyłącz silnik w czasie postoju – powoli odjedź chwilę po tym, jak silnik się uruchomi
 • Unikaj znaczącego zwiększania obrotów silnika na niskich biegach
 • Zmieniaj biegi na wyższe możliwie szybko
 • Przyspieszaj spokojnie i zachowaj czujność
 • Nie prowadź z bagażnikiem rowerowym czy boksem na dachu bez potrzeby
 • Nie prowadź z włączoną bez potrzeby klimatyzacją
 • Wyłącz urządzenia elektryczne, kiedy już ich nie potrzebujesz (np. ogrzewanie tylnej szyby)
Bezpieczeństwo na drodze

 • Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach. Niedopompowane opony mają bowiem mniejszą przyczepność, co wpływa na wydłużenie drogi hamowania i większe ryzyko poślizgu. Właściwie ciśnienie w oponach pozwala także na oszczędność paliwa.
 • Zaplanuj trasę podróży. Pozwala to uniknąć później zbytniej koncentracji na odnalezieniu właściwej drogi, planując podróż możesz skupić się na tym, co dzieje się na jezdni.
 • Unikaj rozmów przez telefon w trakcie jazdy. Nawet korzystanie z zestawów głośnomówiących ma wpływ na obniżenie bezpieczeństwa – uwaga koncentruje się bowiem znacząco na treści rozmowy, nie na drodze.
 • Zachowaj odpowiedni dystans – jeśli samochód przed Tobą gwałtownie zahamuje, zdążysz zareagować. Ustalenie właściwej odległości między pojazdami ułatwi Ci zasada dwóch sekund odległości od poprzedzającego pojazdu.
 • Dostosuj styl jazdy do warunków panujących na drodze – przy ograniczonej widoczności, zmniejsz prędkość i dwukrotnie zwiększ dystans dzielący Cię od samochodu przed Tobą, nie hamuj gwałtownie, ale sukcesywnie redukuj prędkość. Trzymaj się również bliżej środka drogi – w nagłym przypadku pozostanie wolna przestrzeń przy poboczu, na którą będziesz mógł zjechać.
 • Nie trzymaj drobnych przedmiotów na tylnej półce (parasolka, butelka z napojem, etc.). W przypadku kolizji lub gwałtownego hamowania, pozornie niegroźne przedmioty działają jak pocisk i mogą powodować obrażenia.
 • Zawsze zapinaj pas bezpieczeństwa. Wielu kierowców wciąż przyznaje, że tego nie robi, tymczasem zapięty pas utrzymuje Cię w fotelu i zmniejsza ryzyko obrażeń, gdy dojdzie do wypadku, tym samym zwiększając bezpieczeństwo jazdy.
Ekojazda

Ekojazda obejmuje różne podejścia do prowadzenia pojazdu, których celem jest wydajna jazda. Na przestrzeni lat, technologia stosowana w samochodach uległa znacznemu zaawansowaniu, przez co kierowcy muszą zmienić swoją technikę jazdy. Aby mieć pewność, że użytkownik prowadzi pojazd odpowiedzialnie, Arval stworzył listę rekomendacji i wskazówek związanych z ekojazdą, które pozwolą na oszczędzenie nawet 10% paliwa, obniżenie kosztów po stronie pracodawcy oraz zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.

 • Wrzuć wyższy bieg tak szybko, jak to możliwe – pomiędzy 2000 a 2500 obrotów na minutę. Zasada ta odnosi się do samochodów benzynowych, diesli oraz napędzanych LPG.
 • Kiedy musisz zwolnić lub zatrzymać się (np. na skrzyżowaniu), puść pedał gazu i pozwól aby samochód toczył się, cały czas pozostawiając wrzucony bieg.
 • Tak długo jak to możliwe, postaraj się utrzymać stałą prędkość i niewielką liczbę obrotów na minutę, przy wrzuconym najwyższym biegu – najlepiej jest prowadzić z prędkością 80 km/h, na piątym biegu.
 • Raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach.
 • Sięgaj wzrokiem możliwie najdalej, aby zobaczyć ewentualne korki.
 • Kiedy stoisz w korku, przed przejazdem kolejowym lub na moście czy czekasz na pasażera - wyłącz silnik, a później włącz go ponownie, bez wciskania gazu.
 • Wtedy, gdy to możliwie, korzystaj z urządzeń i wyposażenia pojazdu – tempomatu, systemu kontroli jazdy, komputera pokładowego.
 • Czynniki, które poza modelem pojazdu i stylem jazdy wpływają na zużycie paliwa to: prędkość, opór powietrza, waga samochodu czy zainstalowane sprzęty. Staraj się o tym pamiętać.
Stan opon

 • Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach (przynajmniej raz w miesiącu) – pomiaru dokonuj zanim opony się nagrzeją.
 • Regularnie serwisuj samochód (zgodnie z instrukcją producenta).
 • Przyspieszaj spokojnie i zachowaj czujność.
 • Hamuj spokojnie na chwilę przed tym, gdy wejdziesz w zakręt.
 • Unikaj uderzania w krawężniki lub w podobne przeszkody. Takie zdarzenia znacznie wpływają na bezpieczeństwo Twojej jazdy, nawet jeśli są ledwie odczuwalne. Mogą bowiem doprowadzić do zniekształcenia koła, a także mogą mieć wpływ na zachowanie samochodu w trakcie jazdy i skutkować zbyt szybkim zużyciem się opon. Poza tym, niewidoczne uszkodzenia mogą doprowadzić nawet do wybuchu opony.
 • Podczas wykonywania manewrów na parkingu, nie skręcaj kierownicy, gdy samochód stoi w miejscu.

Dlaczego nie mogę we własnym zakresie pokryć kosztów assistance zagranicznego?

Ponieważ umowa na świadczenie usług w ramach umowy wynajmu samochodu została zawarta pomiędzy Twoją firmą a Arval.

Ile kosztuje doubezpieczenie pojazdu na wyjazd zagraniczny?

Jeżeli wyjeżdżasz  do Rosji, Ukrainy, Białorusi lub Mołdawii to należy zgłosić ten fakt do Arval oraz doubezpieczyć pojazd w zakresie AutoCasco ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia kradzieży lub wandalizmu. Kosztami rozszerzenia ubezpieczenia AC zostanie obciążona Twoja firma.

Jeżeli podróżujesz do innych niż w/w państw europejskich nie ma konieczności doubezpieczenia/rozszerzania ubezpieczenia, ponieważ standardowy pakiet ubezpieczeń AutoCasco obejmuje całe terytorium Europy.

Czy potrzebna jest mi Zielona Karta?

Zielona Karta to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy będący dowodem, że jego posiadacz objęty jest ubezpieczeniem OC  posiadaczy pojazdów mechanicznych zgodnie z prawem ubezpieczeniowym obowiązującym w kraju odwiedzanym przez jego posiadacza. Zielona Karta wymagana jest w następujących krajach: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Czarnogóra, Tunezja, Turcja, Ukraina, Rosja. Jeżeli wybierasz się  do któregokolwiek z tych krajów, prosimy o kontakt z Arval w celu uzyskania dokumentu.

Co obejmuje ubezpieczenie użytkowanego przeze mnie pojazdu i czy jest ważne poza granicami Polski?

Większość pojazdów posiada pakiet ubezpieczenia AC, OC oraz NNW, który obejmuje zarówno terytorium Polski jak i Europy (w granicach geograficznych). Warto natomiast pamiętać również o usługach z zakresu assistance, które standardowo w ramach umowy wynajmu samochodu świadczone są na terenie Polski. W celu weryfikacji opcji ubezpieczenia/assistance lub/i rozszerzenia ubezpieczenia/assistance należy kontaktować się z Arval

Jakie dokumenty potrzebuję przy wyjeździe poza granice Polski?

W czasie podróży poza terytorium Polski niezbędnym jest posiadanie upoważnienia na wyjazd zagraniczny, które użytkownik powinien otrzymać od swojego fleet managera lub innej osoby zajmującej się administracją floty samochodowej. W niektórych krajach (Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Czarnogóra, Tunezja, Turcja, Ukraina, Rosja) wymagana jest Zielona Karta oraz upoważnienie potwierdzone notarialnie (Rosja, Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Bułgaria), takie dokumenty uzyska Pan/i wówczas od Arval.