nowe możliwości w elektromobilności

Co nadchodzi w świecie elektromobilności? Poznaj najnowsze technologie w autach elektrycznych

Samochody elektryczne 18 Mar 2024

Samochody elektryczne to przyszłość, i to nie tylko w kontekście losów planety czy regulacji prawnych UE. Przyszłość ta jest widoczna również w innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych, które znajdują zastosowanie w tego typu pojazdach. Jakie nowoczesne udogodnienia oferują kierowcom koncerny samochodowe obecnie, a jakimi mogą jeszcze zaskoczyć?

Nowoczesne systemy zarządzania bateriami (BMS)

Innowacyjne baterie do samochodów elektrycznych nie tylko cechują się dużą pojemnością i długą żywotnością. Są też wyposażane w systemy BMS, których zadaniem jest optymalizacja procesu ładowania poprzez odpowiednie zarządzanie baterią i monitorowanie jej stanu.

BMS to system elektroniczny, który w czasie rzeczywistym zbiera wszystkie informacje o parametrach baterii. Dzięki temu widzi jej osiągi w długiej perspektywie i jest w stanie wychwycić ewentualny spadek wydajności na przestrzeni ostatnich tygodni czy miesięcy. Jego rolą jest również balansowanie komórkami akumulatora w taki sposób, aby wszystkie z nich ładowały się i rozładowały w takich samych cyklach, co przełoży się na ich równomierne zużycie.

Wszystkim zarządza zaawansowany technologicznie algorytm, który agreguje dane, przetwarza je i jeśli zachodzi potrzeba wykonania jakiegoś działania – inicjuje. Może się to odbywać np. poprzez włączenie/wyłączenie ogrzewania bądź też wyświetlenie kierowcy komunikatu ostrzegawczego.

Rozwój autonomicznych technologii jazdy

Wiele kontrowersji wiąże się dziś z rozwojem autonomicznych samochodów, które poruszają się samodzielnie, czyli bez udziału czynnika ludzkiego. Za ich działaniem stoją zaawansowane systemy wykorzystujące szereg kamer oraz inteligentnych czujników, które umożliwiają prowadzenie samochodu w sposób bezpieczny dla otoczenia, w tym sprawne omijanie wszelkich przeszkód.

Chociaż w Europie poziom zaufania do autonomicznych samochodów jest wciąż dość ograniczony i kierowcy podchodzą do nich z umiarkowanym sceptycyzmem, to już częściowa automatyzacja spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. Mowa tu m.in. o systemach autonomicznego parkowania w wyznaczonym miejscu – w tym przypadku auto samoczynnie wjeżdża na wolne miejsce w taki sposób, by nie uszkodzić sąsiadujących pojazdów ani infrastruktury parkingowej.

Integracja samochodu z inteligentnym domem

Rozwiązania z zakresu Internet of Things (IoT) znajdują dziś zastosowanie w wielu dziedzinach życia, które są możliwe do zoptymalizowania poprzez częściową lub pełną automatyzację. Branża samochodów elektrycznych nadaje się do tego idealnie, i to nie tylko w kontekście autonomicznej jazdy.

Nowoczesne technologie bazujące na IoT pozwalają m.in. na integrację samochodu z systemem inteligentnego domu, a tym samym sterowanie wieloma sprawami z poziomu znajdującego się w dłoni smartfona. Co może zrobić użytkownik takiego pojazdu? Chociażby sprawdzić poziom naładowania baterii czy stan ciśnienia w oponach. Nieco mniej futurystycznym konceptem jest też działająca w oparciu o IoT nawigacja samochodowa, która dopasowuje trasę do aktualnych warunków drogowych.

Superwydajne baterie elektryczne – idealne na długich trasach

Prace nad udoskonalaniem baterii elektrycznych samochodów trwają od wielu lat i nic nie wskazuje na to, by miały się zatrzymać. Obecnym standardem są propozycje o pojemności od 60 do 100 kWh, które zapewniają zasięg na poziomie od 400 do ponad 600 km.

Pojawia się coraz więcej modeli, które oferują osiągi w tym zakresie. Przykładowo, Tesla Model 3 dysponuje zasięgiem do 629 km, Ford Mustang Mach E i Volvo EX90 do 600 km, a Skoda EnyaqCoupe – do 561 km.

Co istotne, samochody o takich osiągach są dziś dostępne nie tylko dla klientów zainteresowanych zakupem gotówkowym, lecz również dla tych, którzy chcą skorzystać z długoterminowego wynajmu samochodu. W naszej ofercie mamy modele zapewniające zasięg na ponadprzeciętnym poziomie.

Opcja wynajmu długoterminowego jest dostępna nie tylko dla przedsiębiorców, lecz również dla klientów indywidualnych. Co ważne, wybierając wynajem korzystasz z programu „Mój Elektryk” – czyli z rządowych dopłat do samochodów elektrycznych.

Rozwój stacji szybkiego ładowania, czyli coraz popularniejsze superchargery

Kwestię zasięgu ułatwia też rozwój nowoczesnych ładowarek, które skracają czas potrzebny do uzupełnienia energii. Tzw. superchargery o mocy do 350 kW są w stanie naładować akumulator do pełna w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut – a to mniej więcej tyle, ile potrzeba na odpoczynek i zjedzenie obiadu przed wyruszeniem w dalszą część dłuższej trasy.

Przyszłością może też stać się ładowanie indukcyjne samochodów elektrycznych. W różnych częściach globu można spotkać się już z testowymi odcinkami dróg, które są wyposażone w cewkę elektryczną wytwarzającą pole magnetyczne i ładującą poruszające się po niej pojazdy. Miniaturyzacja tej technologii np. do postaci maty, którą będzie można naładować samochód bez podpinania wtyczki do gniazdka, jest w toku.

Branża samochodów elektrycznych obecnie jest bez wątpienia jedną z najszybciej się rozwijających. Technologie, które dziś są jedynie w sferze teoretycznych rozważań, już niedługo mogą stać się rynkowym standardem, w który będą wyposażane wszystkie nowe pojazdy.

 

 

Czytaj dalej Show less