auto dla nowego kierowcy

Szukasz pierwszego samochodu? Sprawdź, jak wybrać idealny model dla początkującego kierowcy

Informacje dla kierowców 25 Mar 2024

Zdanie egzaminu na prawo jazdy to ważny moment w życiu, któremu zwykle towarzyszy nie mniej ważna chwila: wybór pierwszego samochodu. Jaki pojazd sprawdzi się w takiej roli, zapewniając świeżo upieczonemu kierowcy bezpieczeństwo oraz możliwość szlifowania niedawno nabytych umiejętności?

Ile warto wydać na pierwszy samochód?

Cena to z pewnością jedno z pierwszych kryteriów uwzględnianych przy zakupie pierwszego samochodu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że to bardzo indywidualna kwestia. Jedna osoba będzie mogła przeznaczyć na ten cel zaledwie kilka tysięcy złotych, a inna kilkadziesiąt czy nawet kilkaset tysięcy złotych.

W kontekście użytkowania pierwszego samochodu nie warto jednak zwracać uwagi tylko na cenę samego pojazdu. Lepszym pomysłem wydaje się spojrzenie na ten temat w szerszej perspektywie, uwzględniając także koszty serwisowania pojazdu oraz dostępność części zamiennych. Dlaczego?

Jeśli właściciel nie ma dużego doświadczenia za kółkiem, mogą mu się przydarzyć awarie albo inne szkody wymagające naprawienia. O ile uda się z nimi uporać stosunkowo tanio, auto okaże się ekonomicznym wyborem dla świeżo upieczonego kierowcy.

Nowe czy używane auto dla młodego kierowcy?

Zakup nowego samochodu wprost z salonu może kusić, jednak warto spojrzeć na tę kwestię z pragmatycznego punktu widzenia. Pierwsze auto świeżo upieczonego kierowcy najpewniej nie będzie miało łatwego życia. Drobne obcierki, wgniecenia czy zatarcie skrzyni biegów to coś, czego można się spodziewać po takim użytkowniku samochodu, który dopiero zdobywa doświadczenie.

Co to oznacza? Wybór nowego samochodu może okazać się nietrafionym pomysłem, gdyż każde takie uszkodzenie znacząco obniży jego wartość. Z drugiej strony, zakup używanego samochodu bywa ryzykowny, jeśli nie zna się dokładnie jego historii. Młodemu kierowcy z pewnością zależy z kolei na niezawodności i własnym bezpieczeństwie.

Kompromisem może być zakup używanego pojazdu, który pochodzi ze sprawdzonego źródła i ma kompletną historię serwisową. W ten sposób nietrudno o oszacowanie stanu technicznego samochodu, a jednak nie trzeba przejmować się drastycznym spadkiem jego wartości, jeśli dojdzie do jakiejś szkody.

Pierwszy samochód – polecane modele dla młodych kierowców

Na pierwszy samochód zazwyczaj polecane są pojazdy klasy B – niewielkie, zwrotne i ekonomiczne w użytkowaniu. Choć wybór sprowadza się do indywidualnych preferencji, w podjęciu decyzji może pomóc poniższa lista.

  • Toyota Aygo – niewielkie, zwinne auto, którym świetnie manewruje się w ciasnych przestrzeniach. Cechuje się niezawodnością i łatwym dostępem do części zamiennych. Na uwagę zasługuje również elegancka stylistyka zewnętrzna.
  • Mitsubishi SpaceStar – przystępny cenowo model, który idealnie wpisuje się w kryteria auta miejskiego. Kompaktowe wymiary zewnętrzne idą w parze z komfortowym wnętrzem i dynamicznym silnikiem o niskim spalaniu, co równa się ekonomicznemu użytkowaniu.
  • Nissan Micra IV – kompaktowe wymiary zewnętrzne okażą się ułatwieniem dla osób, które dopiero uczą się prawidłowego parkowania na ciasnych miejscach parkingowych. Z pozytywnymi opiniami spotyka się również dość bogate wyposażenie, jak na auto z tego segmentu i przedziału cenowego.
  • Renault Clio IV – przylgnęła do niego opinia sprawnego i niezawodnego samochodu, który sprawdza się nie tylko przy jeździe miejskiej, ale też na dłuższych dystansach. Uwagę zwraca na siebie także dynamiczna stylistyka.
  • Hyundai i10 – młodego kierowcę powinna zadowolić m.in. niewielka średnica zawracania, dzięki której wykonywanie podstawowych manewrów okazuje się prostsze niż zwykle. Eksperci zwracają też uwagę na dopracowane zawieszenie i hamulce wyróżniające się ponadprzeciętną sprawnością.

Pierwszy samochód na własność, a może w wynajmie?

W 2024 roku zdobycie prawa jazdy kategorii B może kosztować od 3 do nawet 5 tys. złotych, w zależności od ceny samego kursu przygotowującego do podejścia do egzaminu i tego, czy się go zdać za pierwszym razem. Biorąc pod uwagę to, jak duży jest to wydatek, nie powinno dziwić, że budżet na pierwszy samochód okazuje się często ograniczony.

Nie oznacza to jednak od razu rezygnacji z wymarzonego modelu z powodów finansowych. Do dyspozycji jest bowiem korzystna alternatywa dla zakupu auta za gotówkę. Jest nią wynajem długoterminowy lub elastyczny.

W ramach tej usługi wybierasz taki samochód, jaki Cię interesuje (nowy lub używany) i wypożyczasz go na określony czas wraz z pakietem usług. Dzięki temu miesięczna rata pokrywa większość wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu, m.in. ubezpieczenie z assistance 24/h, serwis, wymianę opon, a nawet samochód zastępczy, jeśli zajdzie taka konieczność.

Samochód może zostać wypożyczony na dowolny okres, już od jednego miesiąca. Po zakończeniu umowy samochód może zostać zwrócony. W tym momencie klient może też wynająć kolejne auto, np. nowsze i z mniejszym przebiegiem, jeśli wyrazi taką chęć.

Wynajem długoterminowy to opcja ekonomiczna pod wieloma względami, co z pewnością doceni młody kierowca. Do wyboru są samochody różnych klas – nowe i używane – więc każdy znajdzie coś odpowiadającego własnym preferencjom.

 

Czytaj dalej Show less