rowery 4.3.24

Rower jako środek transportu po mieście? Sprawdź zalety przesiadki z czterech kół na dwa!

Informacje dla kierowców 4 Mar 2024

Coraz więcej osób wybiera rower do poruszania się po mieście. Często okazuje się, że jazda tym środkiem transportu staje się prawdziwą pasją. Dlaczego czasem warto zamienić cztery kółka na dwa? Powodów jest co najmniej kilka.

Codzienna dawka aktywności fizycznej

Jazda samochodem dla wielu osób jest przyjemnością i wiąże się z dużą wygodą. Warto jednak wziąć pod uwagę zalety przemieszczania się rowerem i sprawdzić, czy ten środek transportu również nie będzie dla nas atrakcyjny.
Jazda na rowerze to jedna z tych form aktywności fizycznej, która angażuje całe ciało. Ćwiczone są mięśnie rąk, nóg, grzbietu. Jazda rowerem to także bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą wrócić do formy fizycznej, wybierając sport, który jest przyjemny i jednocześnie nie wiąże się z ogromnym wysiłkiem. Oczywiście, jeżdżenie w warunkach na przykład górskich to już sport wyczynowy, natomiast typowa codzienna jazda miejska jest zazwyczaj przyjemna i mało wyczerpująca. Jeżeli mamy pracę, która polega na siedzeniu za biurkiem przez większość dnia i dojeżdżaniu samochodem bądź komunikacją miejską do pracy i z pracy, trudno o wygospodarowanie dodatkowego czasu na ruch. Dlatego tak dobrym rozwiązaniem jest przesiadka na rower, która pomaga zadbać o codzienną aktywność fizyczną właśnie w drodze do biura czy do domu. Dodatkowo przejażdżka rowerowa może być źródłem przyjemności oraz sposobem na rozładowanie stresu.

Ekologiczny środek transportu

Rower to jeden z najbardziej ekologicznych środków transportu. W dzisiejszych czasach, kiedy tak duży nacisk kładzie się na ekologię i ograniczenie emisji spalin, rower wydaje się być idealnym rozwiązaniem. W dobrze skomunikowanych miastach, wyposażonych w sieć ścieżek rowerowych, możemy przemieścić się na rowerze z punktu A do punktu B sprawnie i szybko, omijając poranne czy popołudniowe korki. Wybierając rower spośród innych środków transportu mamy możliwość włączyć się w dbałość o środowisko. Ponadto rowery nie hałasują, pozwalają więc ograniczyć poziom zanieczyszczeń dźwiękowych w miastach, które znacząco wpływają na ogólny poziom przebodźcowania. Warto chociaż od czasu do czasu, kiedy warunki pogodowe są sprzyjające, sprawdzić jak wygląda zamiana samochodu czy komunikacji miejskiej na rower. Może się okazać, że na przykład na rowerze szybciej dostaniemy się do celu w piękny, letni dzień (przy okazji ciesząc się pogodą), niż samochodem przez zakorkowane miasto.

Prowadząc firmę i zatrudniając pracowników, którzy przemieszczają się do biura, warto zainteresować się usługą ARVAL BIKE LEASE. Jest to świetne rozwiązanie, które pozwala na udostępnienie rowerów elektrycznych i klasycznych wraz z ubezpieczeniem oraz pakietem serwisowym pracownikom. W ten sposób promujemy idee ekologiczne wśród zespołu. Taki wynajem roweru można zaproponować pracownikom jako dodatkowy benefit.

Oszczędność kosztów

Obecnie paliwo jest kosztowne i tankowanie samochodu przy normalnym użytkowaniu go na co dzień w mieście to koszt co najmniej kilkuset złotych miesięcznie. Dlatego też, decydując się na częstsze przemieszczanie się po mieście rowerem, można odczuć ulgę w budżecie domowym. Zdecydowanie tańsze jest też utrzymanie tego środka transportu. Jeżeli w samochodzie coś się zepsuje, koszty naprawy mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych, natomiast w rowerze najczęściej wymieniamy pojedyncze niezbyt drogie części i  raz do roku oddajemy sprzęt do przeglądu.

Podróż przez zakorkowane miasto

Obecnie jedną z największych bolączek wielkich miast są korki. Czasami trasa, którą w normalnych warunkach pokonalibyśmy na przykład w 20 minut zajmuje nam ponad godzinę. Korki sprawiają, że coraz więcej czasu zabiera nam transport do pracy i z powrotem. Kolejnym związanym z dużą liczbą samochodów utrudnieniem jest problem ze znalezieniem miejsca parkingowego, szczególnie w centrach miast. W efekcie, podróż przez zakorkowane ulice staje się naprawdę uciążliwa i potrafi przyczynić się do dezorganizacji naszej codzienności. Dużo łatwiej w takich warunkach jest przemieszczać się rowerem. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie zabezpieczenie przed kradzieżą, aby bez problemu przypiąć rower pod biurem czy sklepem.

Idealny pomysł na wycieczkę za miasto

Rower nie powinien kojarzyć się wyłącznie z transportem do pracy. Warto wsiąść na niego także w weekend, wybrać się na wycieczkę z rodziną lub przyjaciółmi, zwiedzić okolicę lub potraktować wyjazd bardziej wyczynowo. Na trasach górskich świetnie sprawdzić się może także rower elektryczny, który sprawi, że będzie nieco łatwiej. To także ekologiczny środek transportu, który nie jest tankowany paliwem, a ładowany. Przyda się osobom, dla których jazda na zwykłym rowerze może być nieco zbyt obciążająca.  

Weekendowe wycieczki rowerowe mogą być idealnym sposobem na rozładowanie stresu związanego z całym tygodniem obowiązków, pracy, zmęczenia. Taki aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu pomoże nabrać tak potrzebnej na co dzień energii do działania.

Pakiet 6 wheels

Pakiet 6 wheels to nowy produkt Arval, w którym w ramach jednej miesięcznej raty wynajmujesz wybrany samochód + rower na 36 miesięcy. 

Więcej o wynajmie długoterminowym samochodu w pakiecie z rowerem >>

Czytaj dalej Show less