popularne suvy

Sprawdź, które SUV-y cieszą się największą popularnością w Polsce

Ciekawostki 15 Apr 2024

Po latach dominacji kombi i sedanów można zauważyć wyraźne oznaki tego, że nadciąga nowy trend – a jeśli wierzyć statystykom, już nadszedł*. Czy to pora na dominację samochodów typu SUV i które z nich należą obecnie do najczęściej wybieranych przez polskich kierowców?

Dlaczego SUV-y są dziś tak popularne?

Mogłoby się wydawać, że ciężkie, masywne i zużywające dużo paliwa auta nie powinny budzić w kierowcach zbyt ciepłych uczuć. W rzeczywistości sytuacja wygląda jednak zgoła odmiennie, a pojazdy należące do tej grupy należą obecnie do najczęściej wybieranych zarówno do zakupu na własność, jak i w ramach wynajmu długoterminowego.

Powodów popularności SUV-ów można upatrywać w tym, że łączą w sobie najlepsze cechy samochodów osobowych i terenowych. Dotyczy to w szczególności przestronnego wnętrza, które idzie w parze z dużymi rozmiarami. Zapewnia to optymalny komfort kierowcy i pasażerom, a także dużą przestrzeń bagażową przydatną tak na co dzień, jak i podczas rodzinnych wakacji.

Podwyższone zawieszenie i napęd na cztery koła sprawiają, że SUV-em można wjechać w zasadzie wszędzie. Choć cechuje się doskonałymi właściwościami jezdnymi na tradycyjnych, asfaltowych drogach, poradzi sobie również na szutrze, a jeśli zajdzie taka konieczność – także na nieutwardzonych drogach i poza utartymi szlakami.

Duża masa i solidna konstrukcja oznaczają bezpieczeństwo dla osób, które znajdują się wewnątrz takiego samochodu. Jak pokazują testy zderzeniowe dla najpopularniejszych modeli, pasażerowie i kierowca mają bardzo wysokie szanse na wyjście cało nawet z poważnych wypadków drogowych. O bezpieczeństwie przesądzają też duże szyby zapewniające kierowcy doskonałą widoczność. Z tego powodu SUV-y uchodzą dziś za synonim solidności.

Popularność SUV-ów sprawia, że są wyposażane w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Niektóre z nich wpływają na poprawę bezpieczeństwa, jak chociażby adaptacyjny tempomat, system ESC minimalizujący ryzyko wpadnięcia w poślizg czy BLIS, który monitoruje martwe pole pojazdu. Inne nowinki z sektora motoryzacyjnego służą jedynie podwyższeniu komfortu użytkowników.

Do zakupu lub wynajmu SUV-a skłania również charakterystyczna estetyka tego typu pojazdów, która niesie za sobą wrażenie prestiżu. Agresywna linia nadwozia nie tylko kojarzy się z dynamiczną jazdą, ale też wskazuje na wysoki komfort, dzięki czemu przykuwa uwagę różnych typów użytkowników samochodów.

Zainteresowanie SUV-ami w Polsce

Początkowo samochody typu SUV cieszyły się ogromnym powodzeniem głównie w Stanach Zjednoczonych, w których królowały zarówno na terenach wiejskich, jak i w miejskim otoczeniu. Do Europy – i jednocześnie do Polski – dotarły nieco później, ale bardzo szybko zajęły mocną pozycję na lokalnym rynku motoryzacyjnym. Z czasem umocniły ją na tyle, że są dziś uważane za najpopularniejsze samochody na Starym Kontynencie.

Obecnie SUV-y można nie tylko kupić, ale też wynająć długoterminowo na dogodnych warunkach. Druga z tych opcji niesie za sobą wiele zalet, w tym możliwość sprawnej wymiany pojazdu na nowszy model, co w przypadku tego segmentu okazuje się istotne. Nowości pojawiają się na rynku bardzo często, a do tego błyskawicznie znikają z salonów, bo podaż nie zawsze nadąża za popytem.

Atutem tego rozwiązania jest także to, że wszystkie opłaty eksploatacyjne poza paliwem są wliczone w ratę wynajmu, więc użytkownik może łatwo zaplanować budżet związany z korzystaniem z auta.

Najczęściej wybierane SUV-y – prognozy na 2024 rok

O ponadprzeciętnej popularności SUV-ów świadczy chociażby to, że w 2023 roku takie samochody zajęły aż 4 pozycje na 10 miejsc w zestawieniu najczęściej rejestrowanych pojazdów w Polsce, jak podaje raport opracowany przez SAMAR**. Najpopularniejszymi z nich okazały się:

KIA Sportage

Cechuje się superpojemnym wnętrzem z bagażnikiem o pojemności do 530 l, który spełni oczekiwania zarówno kierowcy-singla, jak i rodziny 2 + 2. Dynamiczna estetyka i bogate wyposażenie przypadną do gustu użytkownikom ceniącym sobie komfort w różnych znaczeniach tego słowa.

Hyundai TUCSON

Zaskakuje nie tylko obszernością wnętrza, ale też niezwykłą jak na ten segment oszczędnością paliwa. Kierowcy doceniają go także za dynamiczną jazdę.

Dacia Duster

Wygodny układ kierowniczy i komfortowe resorowanie to aspekty wymieniane najczęściej jako zalety tego modelu. Użytkownicy pozytywnie oceniają również czytelne wskaźniki oraz obecność niedotykowych przycisków i pokręteł, które okazują się łatwiejsze w obsłudze podczas jazdy.

Toyota RAV-4

Propozycja japońskiego giganta zapracowała sobie na miano solidnego i niezawodnego pojazdu, który doskonale sprawdza się przy intensywnym użytkowaniu. Wzrok przyciąga już sama warstwa wizualna, w której główną rolę odgrywa nadwozie z charakterystycznymi, wielokonturowymi kloszami lamp.

SUV-y okazują się popularne także w segmencie aut premium. W tym przypadku lista popularnych modeli jest dłuższa i obejmuje Volvo XC60, Lexus NX, Audi Q3 i Q5, a także BMW X3 i X5.

Oczywiście na uwagę zasługują nie tylko te SUV-y, które okazały się najczęściej wybierane w 2023 roku. Kierowcy bardzo dobrze oceniają także takie modele, jak chociażby Ford Mustang Mach-e, Mercedes GLA, Nissan Qashqai N-Connecta czy Tesla Y.

 

Czytaj dalej Show less