6 sposobów na oszczędzanie paliwa

6 sposobów na oszczędzanie paliwa

Informacje dla kierowców 17 Apr 2023

Wysokie ceny paliw sprawiają, że kierowcy coraz częściej zastanawiają się, jak mogą ograniczyć koszty codziennej eksploatacji samochodu. Podpowiadamy 6 sposobów na oszczędzanie paliwa!

Dlaczego warto jeździć oszczędnie?

Wiele osób kojarzy oszczędną jazdę z koniecznością utrzymania niskiej prędkości na drodze. W rzeczywistości jazda ekonomiczna może być dynamiczna i pomaga nie tylko oszczędzić pieniądze, ale i samochód. Czym więc charakteryzuje się oszczędna jazda? Na jakie elementy związane z codziennym użytkowaniem pojazdu należy zwrócić uwagę?

1. Sprawne przyspieszanie i odpowiednie dobieranie biegów

Chcąc jeździć oszczędnie, należy zadbać o to, by przyspieszanie było możliwie najkrótsze, ponieważ auto zużywa najmniej paliwa właśnie przy jeździe jednostajnej. Kierowcy, którzy korzystają z pojazdów ze skrzynią automatyczną, nie powinni bez wyraźnej potrzeby używać kickdownu, czyli trybu pracy skrzyni biegów, nazywanego wymuszoną redukcją przy przyspieszaniu.

Natomiast w autach ze skrzynią manualną biegi należy zmieniać na tyle szybko, by unikać osiągania przez silnik wysokich obrotów. Gdy osiągniemy prędkość docelową, powinniśmy jechać na najwyższym możliwym biegu. Ważne jest jednak, by obroty nie były zbyt niskie – nie jest to dobre zarówno dla silnika, jak i podzespołów układu napędowego.

2. Płynna jazda

By oszczędzać paliwo, należy też zwrócić uwagę na płynność jazdy. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest poruszanie się ze stałą prędkością, na stosunkowo niskich obrotach. W miarę możliwości należy także – poza sytuacjami wyjątkowymi – unikać konieczności nagłego hamowania. W tym celu należy uważnie obserwować sytuację na drodze, by w razie potrzeby móc zareagować z wyprzedzeniem.

3. Kontrola ciśnienia w oponach

Nie wszyscy kierowcy mogą zdawać sobie z tego sprawę, ale za niskie ciśnienie w oponach może powodować nieprawidłowe zużycie bieżnika opony i zwiększać opory toczenia, co przyczynia się do wzrostu spalania paliwa. Chcąc tego uniknąć, należy więc zadbać, by ciśnienie w oponach było utrzymywane na poziomie zalecanym przez producenta lub nieco wyższe.

4. Brak zbędnych obciążeń i dbałość o aerodynamikę

Na poziom zużycia paliwa wpływ ma także masa samochodu. Mowa tu nie tylko o ciężarze samego pojazdu, ale i wszelkich bagażach czy dodatkowych elementach wyposażenia. Jeśli wozimy w aucie zbędne rzeczy, niepotrzebnie zwiększamy masę samochodu, a każdy nadprogramowy kilogram może przyczynić się do wzrostu spalania paliwa. Istotnym aspektem jest też aerodynamika auta – pogorszona przez zainstalowane na stałe bagażniki i belki dachowe może spowodować zwiększenie zużycia paliwa.

5. Dbałość o dobry stan techniczny samochodu

Stosowanie się do wszystkich zasad oszczędnej jazdy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli nie zatroszczymy się o stan techniczny auta, a zwłaszcza silnika. Jego kondycję może pogorszyć na przykład tankowanie niskiej jakości paliwa. Choć początkowo może wydawać się, że eksploatacja auta kosztuje nas mniej, są to pozorne oszczędności. Wybierając tańsze, ale przez to niższej jakości paliwo, możemy narazić się na zmniejszenie płynności jazdy, wzrost spalania, a w niektórych przypadkach nawet awarię silnika.

6. Rozsądne korzystanie z klimatyzacji

Klimatyzacja potrafi być prawdziwym wybawieniem w upalne dni, odczuwalnie zwiększając komfort jazdy w wysokiej temperaturze. Wbrew powszechnemu przekonaniu, używanie klimatyzacji nie zawsze musi wiązać się ze zwiększonym spalaniem paliwa. W rzeczywistości wiele zależy od tego, w jakich warunkach z niej korzystamy i z jaką prędkością porusza się auto.

Podczas jazdy po mieście bardziej ekonomiczną opcją jest jazda z opuszczonymi szybami i chłodzenie się powietrzem z otwartego okna. Sytuacja zmienia się, gdy wyjeżdżamy w trasę. Przy poruszaniu się z większą prędkością, opuszczone szyby powodują zwiększenie oporów powietrza, a tym samym – zużycia paliwa. Wielu ekspertów jest zatem zdania, że poza terenem zabudowanym bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest używanie klimatyzacji.

Jak jeździć oszczędnie? Podsumowanie

Jazda pozwalająca na oszczędzanie paliwa to jazda płynna, bez nagłego hamowania i przyspieszania, na odpowiednich obrotach i właściwie dobranym biegu. W oszczędzaniu paliwa pomoże także dbanie o stan techniczny pojazdu, jakość tankowanego paliwa oraz utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach.

Jak inaczej zoptymalizować wydatki z tytułu eksploatacji auta?

Wprowadzenie pewnych zmian w stylu jazdy i rozważne użytkowanie auta z pewnością pozwoli nieco ograniczyć koszty jego tankowania. Nie są to jedyne sposoby na optymalizację wydatków ponoszonych z tytułu eksploatacji samochodu! Sprawdzonym rozwiązaniem jest również długo- lub średnioterminowy wynajem samochodu w Arval. Dzięki temu zyskujemy możliwość korzystania z nowego lub używanego, sprawdzonego pojazdu, a także licznych usług dodatkowych.

Do najważniejszych korzyści należą przede wszystkim regularne przeglądy techniczne, obsługa serwisowa, assistance, samochód zastępczy czy ubezpieczenie pojazdu. W ramach abonamentu klienci otrzymują też kartę paliwową, uprawniającą do zniżek na wybranych stacjach na terenie Polski. Natomiast kierowcy, którzy zdecydują się na wynajem auta elektrycznego, mają dostęp do usług ładowania samochodów w sieci GreenWay Polska za pomocą karty lub aplikacji.

Czytaj dalej Show less