hybryda a elektryk

Auto hybrydowe a elektryczne – różnice i podobieństwa

Ciekawostki 7 Aug 2023

Nie trzeba być wybitnym znawcą motoryzacji, aby wiedzieć, że silniki spalinowe dzielimy na spalające benzynę i olej napędowy. Jednak w ostatnich latach po drogach zaczęła się poruszać znaczna liczba pojazdów, których silniki i zastosowane technologie odbiegają od tradycyjnych rozwiązań. Mowa tu przede wszystkim o samochodach hybrydowych i elektrycznych. Jakie są między nimi różnice i dlaczego zaczęły cieszyć się tak dużą popularnością?

Auta hybrydowe i elektryczne – skąd wzięła się ich rosnąca popularność?

Jeszcze na początku XXI wieku trudno było znaleźć na ulicy samochód, który energię do poruszania się czerpałby z innego źródła niż tradycyjne paliwa kopalne. Jednak przez ostatnie kilkanaście lat wiele się zmieniło. Rosnące zanieczyszczenie powietrza powoduje powolne, ale stałe ocieplanie się klimatu. Obserwuje się zatem ogólny trend odchodzenia od paliw kopalnych, na rzecz odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa, czy jądrowa.

Trend ten nie ominął branży motoryzacyjnej. Coraz większą popularnością cieszą się pojazdy z napędem hybrydowym lub elektrycznym. W porównaniu ze swoimi spalinowymi odpowiednikami pozostawiają znacznie mniejszy ślad węglowy, czyli emitują znacznie zredukowaną ilość dwutlenku węgla do atmosfery. W  dłuższej perspektywie (kiedy to energię elektryczną zaczniemy pozyskiwać jedynie z odnawialnych źródeł) mogą całkowicie wyprzeć z dróg pojazdy, które postrzegamy dzisiaj jako tradycyjne.

Co to jest napęd hybrydowy?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest napęd hybrydowy. Ten rodzaj zasilania wciąż jest bardziej powszechny niż jednostki w pełni elektryczne. Słowo „hybryda” rozumiane jest jako połączenie co najmniej dwóch elementów, które tworzą razem jedną całość. Napęd ten łączy w sobie działanie jednostki napędowej spalinowej i elektrycznej. W zależności od rodzaju rozwiązania możemy spotkać się z różną liczbą dodatkowych silników elektrycznych i odmiennym sposobem ich wykorzystywania w trakcie pracy pojazdu.

Jednym z rodzajów napędu hybrydowego jest wersja szeregowa. Silnik spalinowy służy jako generator do ładowania akumulatorów, a pojazd jest napędzany jedynie przez jednostkę elektryczną. Wyróżniamy również hybrydę równoległą, w przypadku której zarówno silnik spalinowy, jak i silnik elektryczny mogą współdziałać, aby napędzać pojazd jednocześnie. W zależności od sytuacji samochód może korzystać z jednej lub drugiej jednostki napędowej, lub obu jednocześnie, zapewniając większą moc i odczuwalną oszczędność paliwa. Ostatnia możliwość to tzw. hybryda mieszana, nazywana także łączoną. Jest to połączenie hybrydy szeregowej i równoległej. Silnik spalinowy może bezpośrednio napędzać pojazd lub działać jako generator, aby ładować akumulatory i zasilać jednostkę elektryczną.

Samochód z napędem elektrycznym – czym się charakteryzuje?

Wiemy już co nieco o pojazdach z napędem hybrydowym. Aby móc rzetelnie porównać je z elektrykami, również tutaj należy się kilka słów wyjaśnienia. Podstawowa różnica jest taka, że pojazdy tego typu nie posiadają jednostki spalinowej. Napęd oparty jest wyłącznie na silniku elektrycznym, a funkcję „zbiornika paliwa” pełnią akumulatory magazynujące energię elektryczną.

Elektryki zyskują coraz większą popularność jako alternatywa dla pojazdów spalinowych. Są przede wszystkim bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego i nie przyczyniają się do zużywania paliw kopalnych. Dodatkowo warto wspomnieć, że silnik elektryczny praktycznie nie wydaje dźwięków podczas pracy. Samochody tego rodzaju są zatem ciche i mogą zmniejszać poziom hałasu w miastach.

W samochodach z napędem elektrycznym pokładana jest duża nadzieja. Właśnie dlatego możemy napotkać różnorodne programy rządowe, które promują zakup tego typu aut i wspomagają potencjalnych nabywców pewną kwotą dofinansowania. W Polsce działa program „Mój elektryk”, który wspiera przedsiębiorców i osoby fizyczne w zakupie nowych, bezemisyjnych pojazdów z kategorii M1, N1 oraz L1e-L7e. Wiele osób, które nie miały wcześniej okazji zasiąść za kółkiem takiego pojazdu, może w pierwszej kolejności przetestować auto elektryczne w naszym programie Try & Love It. Następnie, jeżeli elektryk przypadnie do gustu, użytkownik może zdecydować się na wynajem samochodu elektrycznego .

Elektryki a auta z napędem hybrydowym – podobieństwa

Co zatem łączy samochody z napędem hybrydowym i elektrycznym? Oba układy napędowe mogą pochwalić się wysokim stopniem efektywności energetycznej, która prowadzi do zmniejszonego zużycia paliwa (lub energii elektrycznej). Tego typu pojazdy są również bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego w porównaniu ze spalinowymi odpowiednikami. Tutaj warto wspomnieć, że całkowita redukcja emisji gazów cieplarnianych przez samochody będzie możliwa dopiero, wtedy gdy energia elektryczna potrzebna do ich zasilania również będzie pozyskiwana w ekologiczny sposób.

Kolejnym podobieństwem, które także wpływa na redukcję zużycia energii, jest system rekuperacji. Zarówno samochody elektryczne, jak i hybrydowe mogą wykorzystywać technologię odzyskiwania energii podczas hamowania, co zwiększa efektywność i pozwala na ciągłe doładowywanie akumulatorów.

Czym różni się napęd elektryczny od hybrydowego?

Na koniec należy wspomnieć również o różnicach. Przede wszystkim samochody elektryczne wykorzystują wyłącznie silnik elektryczny do napędu, a energia jest dostarczana z akumulatorów, które uzupełnia się z domowego gniazdka lub w specjalnych stacjach ładowania. Samochody hybrydowe natomiast łączą silnik spalinowy z jednostką elektryczną.

Pojazdy elektryczne mogą pochwalić się tytułem pojazdów bezemisyjnych, podczas gdy hybrydy, ze względu na obecność jednostki spalinowej, wydzielają do atmosfery pewne ilości szkodliwych spalin. Istotną różnicą jest również zasięg. Samochód elektryczny ograniczony jest pojemnością akumulatorów, których uzupełnienie jest nieco bardziej czasochłonne niż tankowanie paliwa. W pojeździe hybrydowym nie ma takiego problemu.

Czytaj dalej Show less