Elektryki z Chin podbijają Europę

Elektryczne auta z Chin podbijają Europę

Samochody elektryczne 21 Sep 2022

W ostatnich latach sprzedaż samochodów elektrycznych na świecie rośnie bardzo szybko. Ogromny udział mają w tym Chiny, gdzie w ofercie jest około 100 modeli rodzimych producentów. Obecnie chińskie elektryki zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością w Europie.

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Chinach

Zalety samochodów elektrycznych można mnożyć. Pojazdy elektryczne są bardziej ekologiczne, bo nie emitują szkodliwych dla środowiska spalin, mają większą wydajnością, niższą awaryjność. Zapewniają niższe koszty użytkowania, a przez wielu ekspertów są przy tym uznawane za bezpieczniejsze niż tradycyjne auta z silnikami spalinowymi.

Największym rynkiem świata dla samochodów elektrycznych są… Chiny. Co więcej, auta elektryczne były tam popularne na długo przed tym nim popularność na świecie zyskała Tesla.

Sprzedaż samochodów z napędem elektrycznym w Chinach sukcesywnie rośnie od kilku lat. W 2017 roku wynosiła ona 663 tys. sztuk, w 2018 roku – 1,18 mln, w 2019 roku – 1,2 mln, a w 2020 roku – 1,3 mln. Jak wskazuje raport Międzynarodowej Agencji Energii Global EV Outlook 2022, w 2021 roku światowa sprzedaż aut elektrycznych wyniosła 6,6 mln sztuk. W samych Chinach pojazdów tego typu sprzedano aż 3,3 mln – dla porównania w całej Europie było to 2,3 mln.

Produkcja samochodów elektrycznych w Chinach

Chiński rząd zaoferował szereg dotacji firmom produkującym auta elektryczne i komponenty do nich, zaś użytkownikom elektryków zapewnił benefity i dopłaty.

W efekcie chińskie fabryki nie tylko zebrały ogromne doświadczenie w produkcji elektrycznych aut, ale są najważniejszymi dostawcami komponentów dla znanych globalnych marek. Przykładowo, Tesla kupuje w Chinach baterie do swojego najpopularniejszego Modelu 3. Chińskie akumulatory są na pokładzie elektrycznych Mercedesów oraz samochodów BMW, a współpracę z chińskimi koncernami rozwija również Ford.

Chińskie samochody elektryczne w Europie

Samochody elektryczne chińskiej produkcji coraz śmielej wjeżdżają również do Europy, w tym do Polski. Jedną z nowości, które w ostatnich miesiącach pojawiły się nad Wisłą, jest model Seres 3. Pojazdy tej marki produkowane są w Chinach, Indonezji oraz w Stanach Zjednoczonych.

Seres 3 to elektryczny crossover wyposażony w silnik elektryczny o mocy 162 KM oraz akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy o pojemności 53 kWh. Przy ładowaniu prądem o mocy do 60 kW, naładowanie baterii do nawet 80 proc. zajmuje około 30 minut. Seres 3 rozpędza się do 100 km/h w 8,9 s, a jego maksymalna prędkość to 155 km/h. Zasięg modelu został określony przez producenta na 329 km.

Seres 3 jest dostępny w jednej wersji, oferującej bardzo bogate wyposażenie – w tym skórzaną tapicerkę czy panoramiczny dach. Producent daje gwarancję na samochód na 5 lat lub 150 000 km, natomiast na baterię – 8 lat lub 120 000 km. Gwarancja na baterię obejmuje także przypadki spadku jej efektywności – jeśli wyniesie ona powyżej 30 proc. w czasie trwania gwarancji, bateria ma zostać wymieniona na nową.

Kolejną nowością na polskim rynku jest elektryczny SUV Skywell ET5. Chińska marka Skywell, wchodząca w skład Skyworth Group Co., dotychczas specjalizowała się w produkcji aut dostawczych, ciężarowych czy autobusów. W Chinach Skyworth Group Co. znana jest przede wszystkim z produkcji technologii inteligentnych systemów do domu, dla przemysłu i motoryzacji.

Skywell ET5 jest wyposażony w silnik o mocy 204 KM oraz litowo-jonowy akumulator o pojemności 72 kWh. Auto przyspiesza do 100 km/h w 9,6 s, ale jego prędkość maksymalna została ograniczona do 150 km/h. Zasięg Skywell ET5 według NEDC wynosi do 520 km, a w cyklu miejskim WLTP – do 456 km. Ładowanie baterii ładowarką DC o mocy 100 kW pozwala na uzupełnienie energii do poziomu nawet 80 proc. w około pół godziny.

Skywell ET5 jest dostępny w dwóch wersjach wyposażenia, ale już ta teoretycznie skromniejsza potrafi zrobić wrażenie. We wnętrzu auta znajdziemy między innymi duży kolorowy wyświetlacz, osiem głośników, kilkanaście systemów bezpieczeństwa, adaptacyjny tempomat, system oczyszczania powietrza w kabinie, regulowane, podgrzewane fotele ze skórzaną tapicerką oraz dywaniki z pikowanej skóry ekologicznej. Wariant Luxury oferuje ponadto laserowe reflektory, panoramiczny szklany dach, funkcję zasilania urządzeń zewnętrznych z akumulatora samochodu, a nawet oświetlenie dyskotekowe.

Seres 3 i Skywell ET5 w ofercie wynajmu długoterminowego

Zarówno Seres 3, jak i Skywell ET5 są dostępne w ofercie Arval. To propozycja dla osób fizycznych, małych czy średnich firm oraz korporacji – obejmuje ona nie tylko wynajem samochodów elektrycznych, ale też liczne usługi dodatkowe, takie jak możliwość testowego wypożyczenia pojazdu, usługi ładowania czy samochody elektryczne w pakiecie ze stacją ładowania. Auta elektryczne w ofercie Arval są dostępne także z dopłatą z programu „Mój elektryk” – o dotację na wynajem nowego samochodu bezemisyjnego mogą starać się obecni i nowi klienci naszej firmy.

 

Czytaj dalej Show less