Hyundai i30 – najlepszy

Hyundai i30 – najlepszy wybór w tej klasie?

Ciekawostki 28 May 2024

Gdy w 2009 roku debiutowała pierwsza wersja Hyundaia i30, niemal nikt nie spodziewał się tego, jak wielki sukces odniesie w przywiązanej do tradycji Europie. Obecnie w sprzedaży jest już 3. generacja, która po drodze przeszła dwie restylizacje, a kolejna właśnie trafiła do fabryk i niedługo niewątpliwie okaże się kolejnym sprzedażowym hitem. Co przesądziło o tym, że popularny kompakt południowokoreańskiej marki na stałe wpisał się w krajobraz polskich dróg?

Hyundai i30 – wyzwanie rzucone najpopularniejszym kompaktom w Europie

Jeśli podsumować preferencje motoryzacyjne Europejczyków, wniosek jest prosty. Najpopularniejsze są bez wątpienia kompakty, a w szczególności te produkowane przez europejskie i japońskie koncerny samochodowe. Toyota, Škoda, Opel, Volkswagen czy Ford to marki o ugruntowanej pozycji na tym niełatwym rynku.

Południowokoreański producent musiał zatem sprostać poważnej konkurencji i oczekiwaniom klientów przyzwyczajonym do pewnych rozwiązań technologicznych oraz udogodnień. Jak się okazało, wyzwanie to zakończyło się sukcesem, a Hyundai i30 funkcjonuje obecnie jako bardzo dobra alternatywa dla europejskich i japońskich samochodów z tego samego segmentu.

Jedno auto, wiele konfiguracji

Choć na przestrzeni ostatnich 15 lat auto mocno ewoluowało, wciąż zapewnia klientom dużą swobodę wyboru w zakresie napędu i skrzyni biegów. Paleta silników obejmuje obecnie miękkie hybrydy w dwóch wariantach:

  • 0 o mocy 120 KM,
  • 5 o mocy 160 KM.

Mocniejsza z nich występuje obecnie tylko w wersji z manualną skrzynią biegów. Jeśli chodzi o hybrydę o słabszej mocy, klienci mają do wyboru zarówno klasyczny manual, jak i automat.

Modele sprzed liftingu z 2024 r., które wciąż cieszą się dużym powodzeniem na rynku samochodów używanych, są dostępne z benzynowymi silnikami 1.5 MPi o mocy 110 KM, 1.0 T-GDi o mocy 120 KM i 1.5 T-GDi o mocy 160 KM. Wśród starszych Hyundaiów i30 na docenienie zasługują także diesle 1.6 CRDi w wariantach o mocy 115 KM i 136 KM.

Nie można też zapomnieć o swobodzie wyboru w odniesieniu do nadwozia. i30 to model, z którym można spotkać się w wersjach:

  • kombi,
  • hatchback,
  • fastback.

Przestronny kompakt z bagażnikiem do zadań specjalnych

Jednym z czynników przesądzających o popularności Hyundaia jest jego praktyczność, którą reprezentuje przede wszystkim przestronne wnętrze. Dzięki temu zapewnia optymalny komfort zarówno kierowcy, jak i jadącym z nim pasażerom. Wygodne, szerokie fotele mają duży zakres regulacji, więc można je łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb. Na dłuższych trasach nieocenioną korzyścią okazują się również podparcie lędźwiowe i wentylacja, które przesądzają o wygodzie nawet po wielu godzinach siedzenia w tej samej pozycji.

Praktyczność wnętrza sprowadza się też do obecności licznych schowków w standardowych miejscach. Drobiazgi można bezpiecznie ukryć m.in. w schowku pod siedzeniem pasażera i schowku na okulary, a napoje postawić w zintegrowanych uchwytach, które zapewnią im stabilność.

Należy też docenić bagażnik, który – w zależności od wariantu nadwozia – sprosta różnym potrzebom. Do wyboru są trzy warianty:

  • bagażnik kombi o pojemności 602 l (1650 l po złożeniu tylnej kanapy) doskonale sprawdzi się wtedy, gdy auto ma służyć dużej rodzinie albo jako pojazd służbowy do przewożenia dużej ilości sprzętu,
  • bagażnik w hatchbacku mieści 395 l (1301 l po złożeniu tylnej kanapy) to doskonała opcja miejska, która będzie dobrym wyborem do celów służbowych. Nadaje się też na co dzień, jako auto dla singla lub małej rodziny służące za podstawowy środek transportu, w którym bez problemu upchnie się nawet spore zakupy,
  • bagażnik w fastbacku to pewnego rodzaju kompromis między dwoma wyżej wspomnianymi opcjami. Z jednej strony dysponuje dużą pojemnością (450/1351), a z drugiej zaskakuje łatwo dostępną powierzchnią bagażową dzięki dużej klapie otwierania.

Imponujący design – 3. generacja po kolejnych faceliftingach

Obecnie na polskim rynku można spotkać się głównie z 3 generacją Hyundaia i30, która zadebiutowała w 2016 roku. Od tego czasu auto przeszło jednak kilka metamorfoz, które wpłynęły w dość znaczący sposób na warstwę wizualną.

Najnowsza z nich, która dopiero wejdzie na rynek w 2024 roku, zaskakuje m.in. nowym nadwoziem, które wyróżnia się odważnymi detalami i kaskadowym grillem, dzięki któremu auto wygląda na szersze, niż jest w rzeczywistości. Konstrukcję wysmuklają odświeżone reflektory LED, a także światła do jazdy dziennej, które cechują się nietypowym kształtem przywodzącym na myśl literę V. Wzrok przykuwa także tylny zderzak o udoskonalonej aerodynamice, który dodaje całości lekko agresywnego charakteru.

Na wrażenia estetyczne wpływa również rozszerzona paleta kolorów lakieru nadwozia, do której dodano aż 3 nowe odcienie: Dark Night, Silky Bronze i Sunset Red. To samo dotyczy też wnętrza, które może zostać wykończone w 3 nowych wariantach kolorystycznych: Pewter Gray, Ebony Brown i Charcoal Gray.

Bogate wyposażenie dla wymagających kierowców

W najnowszym wariancie kultowy Hyundai jest ukierunkowany na zmaksymalizowanie poczucia bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Wpływają na to m.in. nowoczesne rozwiązania technologiczne, jak chociażby asystent zapobiegania kolizjom czołowym, który jest dostępny w standardzie. W bogatszych wersjach do wyboru są także asystent pokonywania lewoskrętów oraz Highway Driving Assist 1.5, który pomaga w zachowaniu dystansu względem poprzedzającego samochodu oraz w utrzymaniu pojazdu na bieżącym pasie ruchu. W kontekście bezpieczeństwa duże znaczenie ma także przycisk eCall, za pomocą którego można błyskawicznie skontaktować się ze służbami ratunkowymi, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Wszystkie te argumenty jasno wskazują na to, że Hyundai i30 nie tylko należy do najpopularniejszych samochodów w swoim segmencie, ale też ma potencjał do tego, by utrzymać ten status jeszcze przez długi czas. Samochód jest chętnie wybierany zarówno przez osoby fizyczne, jak i profesjonalne podmioty kompletujące flotę na potrzeby firmowe. Co istotne, i30 jest łatwo dostępny nie tylko w sprzedaży, ale też w wynajmie długoterminowym.

Czytaj dalej Show less