bezpieczna jazda autem porady dla kierowców

Jak bezpiecznie jeździć samochodem? 7 porad dla kierowców

Bezpieczeństwo 29 Aug 2022

Bezpieczeństwo to nie tylko kontrolowane strefy zgniotu, wydajne hamulce czy poduszki i kurtyny powietrzne. Bezpieczeństwo na drodze to także, a może przede wszystkim, umiejętność przewidywania sytuacji na drodze oraz pozytywne nawyki kierowcy. Liczy się więc nie tylko stan techniczny auta, ale głównie to, kto siedzi za kółkiem. Dowiedz się, jak jeździć bezpiecznie niezależnie od warunków drogowych i użytkowanego samochodu.

Siła nawyków

Bezpieczna jazda autem zależy przede wszystkim od kierowcy. Nie tylko od jego umiejętności jako takich, ale też od odpowiedniego podejścia do zasad bezpiecznej jazdy samochodem i przygotowania pojazdu do trasy. Ważne jest zarówno nabycie pozytywnych nawyków związanych z codzienną jazdą autem, jak i pozbycie się złych zachowań w trakcie jazdy. Według licznych badań prowadzonych przez psychologów zazwyczaj czas potrzebny na wyrobienie nawyku wynosi od 6 do 9 tygodni. Czy to dużo? Nie, jeżeli na szalę bierzemy bezpieczeństwo.

Jakie są przykłady dobrych nawyków, które powinien wyrobić w sobie dobry kierowca?

◾ Stosowanie się do sygnalizacji świetlnej oraz przestrzeganie ograniczeń prędkości, szczególnie w obszarach mieszkalnych.

◾ Zachowanie odpowiedniej, bezpiecznej odległości od innych pojazdów na drodze.

◾ Zwracanie uwagi na innych uczestników ruchu drogowego oraz manewry, które wykonują.

◾ Utrzymanie stanu technicznego pojazdu w dobrym stanie.

◾ Korzystanie z prawego pasa ruchu, z wyjątkiem sytuacji mijania pojazdów jadących z mniejszą prędkością.

Co jeszcze jest ważne?

Świadomość

Za kierownicę należy wsiadać tylko w dobrej formie psychofizycznej. Długości trasy nie powinna mieć tutaj żadnego znaczenia. Podczas jazdy zdarzają się oczywiście sytuacje niezależne od kierowcy, ale finalnie to właśnie jego umiejętności i odpowiednia reakcja zadecydują o tym, jak poradzi sobie w konkretnych warunkach. Przemęczenie spowodowane niedostateczną ilością snu to pierwszy czynnik osłabiający czas reakcji i spostrzegawczość. Do przemęczenia można zaliczyć także jazdę na kacu, nawet jeżeli w organizmie nie ma już promili. Świadomość za kółkiem to też umiejętność dopasowania stylu jazdy do warunków drogowych – wzmożona ostrożność wskazana jest nie tylko podczas niepogody czy w trakcie jazdy nocą. Także latem, przy znakomitej widoczności, zdarzają się wypadki i kolizje, spowodowane najczęściej rozkojarzeniem kierowców.

Prędkość

Warto mieć świadomość, że ograniczenia prędkości mają realne odzwierciedlenie w zmieniających się warunkach drogowych. Choć niektóre mogą wydawać się absurdalne, powinno się je respektować. Należy pamiętać, że maksymalna wartość prędkości, którą można rozwinąć na danej trasie, dotyczy idealnych warunków – przy dobrej widoczności i na suchej nawierzchni. Bezpieczna jazda to nie tylko umiejętne operowanie pedałem przyspieszenia, ale też umiejętność hamowania oraz świadomość, że na mokrej czy oblodzonej nawierzchni droga potrzebna do zatrzymania się wydłuża się nawet czterokrotnie (np. przy mokrej nawierzchni droga hamowania ze 100 km/h wydłuży się o 25-40 m, natomiast w czasie gołoledzi nawet o 150-200 metrów).

Zanim odjedziesz: pasy, ustawienie fotela, kierownicy i lusterek

Niestety nadal nie brakuje osób, które świadomie rezygnują z ochrony w postaci pasów bezpieczeństwa. Obowiązek zapinania pasów dotyczy nie tylko kierującego, ale też pasażerów. Świadomy kierowca zwróci uwagę pasażerowi, że ten powinien zapiąć pasy, ze względu na swoje własne bezpieczeństwo. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że pasy bezpieczeństwa muszą być odpowiednio użyte, tj. płasko i ściśle przylegać do ciała. Pas piersiowy nie może zsuwać się z ramienia, ponadto powinien przebiegać nad częścią środkową barku. Pas biodrowy musi zaś opinać ciało poniżej linii brzusznej.

Współczesne samochody pozwalają na dobranie wygodnej i właściwej pozycji za kółkiem bez chodzenia na kompromisy. Przed wyruszeniem w trasę trzeba wyregulować wysokość fotela – najlepiej, aby nad głową kierowcy było przynajmniej 10 cm przestrzeni. W przypadku fotela liczy się też odpowiednia odległość od pedałów – od ustawienia zależy nie tylko czas reakcji, ale też komfort kierowcy (źle dobrana odległość od pedałów grozi skurczem lub drętwieniem). Ważne jest także odpowiednia regulacja kierownicy – wieniec nie może zasłaniać wskaźników, do tego odległość wieńca od klatki powinna wynosić 25-40 cm. Ostatnie wskazówki dotyczą ustawienia lusterek i zagłówka. Niewłaściwa regulacja tych ogranicza widzialność, a nieodpowiednia wysokość zagłówka grozi tym, że podczas kolizji lub gwałtownego hamowania dojdzie do urazu odcinka szyjnego kręgosłupa.

Opony

Ogumienie całkowicie odpowiada za kontakt samochodu z nawierzchnią. Bagatelizowanie stanu opon może prowadzić do niebezpiecznych, zagrażających życiu sytuacji na drodze. Jako dobry nawyk kierowcy można uznać regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach. Na ogół wystarczy robić to raz w miesiącu, ale warto też wiedzieć, że stopień napompowania kół powinien zależeć od obciążenia i że samo ciśnienie zmienia się w zależności od temperatury. Przyjmuje się, że każde 10 st. C mniej przekłada się na ciśnienie niższe o 0,1 bara. Opony to też bieżnik – w teorii minimalna głębokość to 1,6 mm, ale dla własnego bezpieczeństwa jako graniczną trzeba uznać 3 mm. Zbyt płytki bieżnik, także w granicach przepisów, znacząco pogarsza przyczepność na mokrej nawierzchni.

Płyny eksploatacyjne

Wielu kierowców zapomina o innych płynach eksploatacyjnych niż olej silnikowy i płyn do spryskiwaczy. Okazuje się, że pozostałe też mają niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo. I tak płyn hamulcowy z czasem wchłania wodę (jest higroskopijny), co przekłada się na niższą temperaturę wrzenia i gorszą skuteczność układu. Zaleca się wymianę co 2 lata (z kontrolą przewodów). Płyn chłodniczy – jeżeli nie ma ubytków, powinno się go wymieniać nie rzadziej niż co 5 lat.

Szkolenia z bezpiecznej jazdy

Dobry kierowca, to kierowca odpowiedzialny, który stale dba o to, aby doskonalić swoją wiedzę na temat bezpiecznej jazdy. Dlatego też wszystkich kierowców, którzy chcą poszerzyć zakres kompetencji w kwestii prowadzenia samochodu, polecamy program szkoleń doskonalenia techniki jazdy - Arval Driving Academy. Dodatkowo nieodpłatnie dostępne są krótkie filmiki , z których można dowiedzieć się m.in. o tym, jak nie wpaść w pościg, jak jeździć po ośnieżonej drodze, jak przewozić pasażerów, a nawet jak się bezpiecznie spakować w podróż.

Podsumowując, bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od kierowców. To oni odpowiadają za stan techniczny pojazdów i mają wpływ na własne umiejętności oraz stan, w jakim decydują się prowadzić samochód. Często świadomy własnych ograniczeń kierowca stwarza znacznie mniejsze zagrożenie niż doświadczony, przekonany o własnej nieomylności. Bezpieczna jazda samochodem powinna więc kojarzyć się nie tylko z odpowiedzialnością i świadomością, ale też z pokorą i chęcią do nauki.

Czytaj dalej Show less