jesien na drodze

Mamy już jesień – jak dbać o bezpieczeństwo na drodze w czasie ulew i mgły?

Bezpieczeństwo 15 Nov 2023

Jesień jest niezwykle wymagającym dla kierowców okresem. Dynamicznie zmieniające się warunki w postaci szybko zapadającego zmroku, częstych opadach deszczu lub powstającej mgły, powodują wiele problemów. Ograniczona widoczność sprawia, że jazda po jesiennych drogach jest bardzo trudna i wymagająca. Jak postępować w tym czasie, aby móc bezpiecznie podróżować? Sprawdźmy!

Odpowiednie przygotowanie pojazdu do jesiennych warunków

Odpowiednie przygotowanie naszego samochodu to podstawa efektywnej, a co najważniejsze, bezpiecznej jazdy jesienią. Prawidłowo przystosowany samochód do panujących warunków może być swoistym „być albo nie być” na drodze. Przede wszystkim należy zadbać o aspekty mechaniczne, tak aby nic nie zdołało nas zaskoczyć na jesiennej drodze. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Opony

Opony stanowią jedyne połączenie naszego pojazdu z podłożem. Właśnie dlatego ich odpowiednia kondycja jest niezwykle ważna dla naszego, jak i innych uczestników ruchu bezpieczeństwa na drodze. Na początek warto zwrócić uwagę na stan bieżnika. Ma on kluczowe znaczenie w odprowadzaniu wody spod kół, której w czasie jesiennych warunków nie brakuje. Przepisy prawa ruchu drogowego w Polsce dopuszczają minimalną grubość bieżnika wynoszącą 1,6 mm. Aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo zaleca się, by wynosił on przynajmniej 3 mm.

Istotne jest również przystosowanie opony do konkretnej pory roku, a także ich wiek. Im guma jest starsza, tym więcej swoich właściwości traci. Odpowiednia mieszanka musi być ściśle przygotowana do panujących temperatur i zwiększonych opadów. Właśnie dlatego przed nadejściem jesieni zaleca się zmianę ogumienia na zimowe lub poruszanie się na modelach wielosezonowych. Pamiętajmy, by dokładnie skontrolować stan naszych opon.

Oświetlenie

Kolejnym elementem decydującym o naszym bezpieczeństwie na drodze jest prawidłowe oświetlenie. Okres jesienny jest wymagającym czasem dla wielu kierowców. Szybko zapadający zmrok, ograniczona widoczność spowodowana częstymi opadami deszczu i mgłą, sprawiają, że jazda w takich warunkach jest bardzo trudna. Prawidłowo działające oświetlenie jest kluczowe dla odpowiedniego widzenia na drodze. Należy zwrócić uwagę na stan naszych reflektorów, czy nie są np. zmatowiałe. Może to bezpośrednio rzutować na jakość oświetlania drogi. Równie istotne są wykorzystywane przez nas żarówki. Ich stan także należy skontrolować przed nadejściem jesiennych miesięcy. W razie zauważenia jakichkolwiek problemów warto wymienić je na nowe.

Wycieraczki i płyn do spryskiwaczy

Może się wydawać, że temat wycieraczek i płynu do spryskiwaczy w sprawie zachowania bezpieczeństwa na drodze jest błahy. Nic bardziej mylnego! Prawidłowo działające wyżej wymienione elementy również są bardzo ważne. W końcu to one zapewniają czystą szybę czołową. Odpowiednia przejrzystość jest kluczowa do prawidłowej oceny warunków panujących przed maską naszego samochodu. Właśnie dlatego powinniśmy regularnie wymieniać pióra wycieraczek na nowe egzemplarze. Prawidłowo odprowadzana woda i zanieczyszczenia z drogi będzie gwarantem dobrej widoczności.

Nie mniej ważny jest również płyn do spryskiwaczy. Powinien być on odporny na niskie temperatury, które w okresie jesiennym są bardzo często spotykane. Płyn do spryskiwaczy musi radzić sobie także z zanieczyszczeniami i tłustymi plamami powstającymi na szybie, tak aby pióra wycieraczek nie rozmazywały brudu. Będzie to miało bardzo niekorzystne konsekwencje w postaci ograniczonej widoczności, która jest kluczowa do zachowania bezpieczeństwa na drodze.

Silne opady deszczu – jak postępować w czasie ulewy

Podczas silnych opadów deszczu kluczowe jest zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie stylu naszej jazdy do panujących warunków na drodze. Przede wszystkim, należy obniżyć prędkość. Mokra nawierzchnia znacząco wydłuża drogę hamowania i zwiększa ryzyko poślizgu. Kolejną ważną kwestią są światła – należy bezwzględnie pamiętać o ich włączeniu. Pamiętajmy także, że niedozwolone jest korzystanie ze świateł drogowych podczas ograniczonej widoczności np. podczas intensywnego deszczu.

Podczas mocnych opadów należy ponadto szczególnie uważać na zjawisko aquaplaningu. Warstwa zalegającej wody na drodze sprawia, że opony mogą tracić kontakt z nawierzchnią. W razie wystąpienia tego efektu nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą. Zamiast tego należy zwolnić i utrzymać kierunek jazdy. Warto również unikać jazdy zalanymi drogami, ponieważ nie zawsze jesteśmy w stanie ocenić głębokość zgromadzonej wody. Podsumowując, podczas ulewy należy poruszać się powoli, ostrożnie, będąc jednocześnie przygotowanym na niespodziewane reakcje zarówno własnego pojazdu, jak i innych użytkowników drogi.

Prawidłowe zachowanie w czasie mgły panującej na drodze

Podczas jazdy we mgle należy przede wszystkim zmniejszyć prędkość, aby dostosować ją do dynamicznie zmieniającej się widoczności. Pozwala to na bezpieczne reagowanie na niespodziewane zdarzenia mogące wystąpić na drodze. Istotne jest także zwiększenie odstępu od poprzedzającego pojazdu, aby zapewnić sobie więcej czasu na reakcję w razie nagłego zdarzenia. Używanie świateł mijania w przypadku ograniczonej widoczności np. podczas mgły jest obowiązkowe. W ekstremalnych warunkach należy dodatkowo włączyć oświetlenie przeciwmgielne.

Aby poprawić swoje umiejętności jazdy w tych i innych sytuacjach, dobrym pomysłem mogą okazać się szkolenia z zakresu doskonalenia jazdy w trudnych warunkach. Są one nieocenione – uczą nas, jak bezpiecznie poruszać się np. podczas ulewnych deszczy. Pamiętając o wyżej wymienionych zasadach i podnoszeniu swoich umiejętności, każdy kierowca może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka powstawania wypadków i niebezpiecznych sytuacji podczas złej pogody.

Ciekawy program szkoleń z zakresu bezpiecznej jazdy i doskonalenia techniki jazdy proponuje firma Arval. Szkolenia prowadzone przez doświadczonych instruktorów mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa kierowców, poprawę efektywności oraz redukcję negatywnego wpływu na środowisko.

Czytaj dalej Show less