Miłośnikom europejskiej motoryzacji z pewnością nie trzeba przedstawiać marki MG – brytyjskiej legendy biorącej czynny udział w procesie, który krok po kroku doprowadził do powstania współczesnych samochodów. Ci, którzy są bardziej zaznajomieni z dzisiejszym rynkiem motoryzacyjnym, kojarzą ją już z jej drugim, chińskim obliczem. Co warto wiedzieć o autach MG i które modele zasługują na szczególną uwagę?
Brytyjska marka samochodowa ze stuletnią tradycją
Korzenie marki MG sięgają 1924 roku, kiedy to Morris Garages (od którego inicjałów zaczerpnięto nazwę firmy) rozpoczął produkcję własnych pojazdów. Bazowały one na projektach opracowanych przez Cecila Kimbera.
Chociaż MG odniosło pewien sukces w takiej formie, prawdziwą rozpoznawalność i status legendy brytyjskiej motoryzacji przyniosły marce dopiero działania w okresie powojennym. Wtedy to doszło do przejęcia firmy najpierw przez brytyjski konglomerat British Motor Corporation, a następnie przez MG Rover. To pod ich skrzydłami powstały najbardziej znane pozycje z portfolio marki, jak chociażby linia lekkich roadsterów MGA i MGB, pierwsze czteromiejscowe samochody osobowe 1100 i 1300 czy coś bardziej współczesnego – MG ZR i ZT.
Chiński akcent na kartach historii MG
Powyższa historia powinna zapewnić marce MG stabilne miejsce pomiędzy innymi kultowymi koncernami samochodowymi z europejskimi tradycjami, m.in. Volkswagenem czy Peugeotem. Okazuje się, że obecnie marka ma jednak znacznie więcej skojarzeń z azjatyckim rynkiem motoryzacyjnym, a brytyjskie korzenie producenta niemal zupełnie odeszły w zapomnienie.
Po ogłoszeniu bankructwa przez MG w 2006 roku firma została kupiona przez dwa chińskie koncerny – Nanjing Automobile i SAIC Motor – które rok później przeprowadziły fuzję. Od tego czasu obie marki pracują nad rozwojem spuścizny brytyjskiego producenta, czego efektem stały się takie modele, jak chociażby miejski MG 3, kompaktowy hatchback MG 5, przestronny SUV GS czy wreszcie miejski crossover ZS.
Wbrew pozorom pasjonaci motoryzacji nie uznają przejęcia marki MG przez SAIC Motor za złą decyzję. Wręcz przeciwnie – jest to odbierane jako ocalenie brytyjskiego dziedzictwa motoryzacyjnego i wzbogacenie go o nowoczesne rozwiązania technologiczne, z których znane są marki wchodzące w skład tego chińskiego koncernu.
Sprzedaż nowych samochodów MG w Europie
W pierwszym okresie po przejęciu przez chiński koncern samochody sygnowane logo MG były sprzedawane tylko na kilku wybranych rynkach. Oczywistym wyborem okazały się Chiny oraz Wielka Brytania, gdzie wciąż silny jest kult tej marki. Wkrótce do grupy tej dołączyły kolejne kraje: Australia, Tajlandia, Indie, Filipiny i Brazylia.
Chociaż wyniki sprzedaży na świecie okazały się zaskakująco dobre, marka dość długo zwlekała z wejściem do Unii Europejskiej. Dlaczego? Nie od dziś wiadomo, że Europejczycy cenią sobie rodzime marki i to właśnie takie samochody cieszą się największą popularnością. Wejście aut MG na ten rynek zbiegło się w czasie ze wzrostem zainteresowania samochodami azjatyckimi, co jest widoczne już od kilku lat.
Otwarcie się na Europę przyniosło imponujące zyski. Szacuje się, że tylko w 2023 roku MG sprzedało na Starym Kontynencie 231 684 egzemplarze. Tym samym firmie udało się pokonać koncerny samochodowe tak silnie zakorzenione w europejskiej tradycji, jak chociażby Cupra (199 274 egzemplarze) czy Mini (184 964 egzemplarze). Daleko w tyle zostali również inni konkurenci z azjatyckiego przemysłu motoryzacyjnego, m.in Suzuki (187 344 egzemplarze), Mazda (182 532 egzemplarze), Honda (60 606 egzemplarzy) i Mitsubishi (42 823 egzemplarze)*.
Co ciekawe, SAIC Motor planuje dalszą ekspansję samochodów MG na europejski rynek i podkręcenie wyników sprzedaży w kolejnym roku. Patrząc na to, z jak pozytywnym odbiorem spotkała się dotychczasowa oferta tej marki, założenia te mogą się spełnić.
Najpopularniejsze modele MG – przegląd
Marka MG ma w swoim dorobku wiele kultowych modeli. Jeśli wziąć pod uwagę ofertę z ostatnich lat, na uwagę zasługuje jednak w szczególności MG M4 – w pełni elektryczny hatchback, który jest produkowany od 2022 roku. Występujący w kilku wariantach, zaskakuje imponującą pojemnością baterii i dużym zasięgiem, który w najwyższym wariancie może wynieść nawet 435 km.
Dużą popularnością w Polsce cieszy się też model MG HS – kompaktowy SUV. Jego największym atutem jest niezwykle bogate wyposażenie, na które składają się m.in. 10,1-calowy dotykowy ekran, tylne czujniki parkowania czy system monitorowania martwego pola. O jego praktyczności świadczy m.in. bagażnik o pojemności 448-1454 l, który sprosta oczekiwaniom zarówno rodziny, jak i profesjonalisty, który potrzebuje dużo przestrzeni na służbowy sprzęt.
W drugiej połowie 2024 roku na rynek trafi kolejna nowość, która tym razem będzie skierowana do miłośników sportowych emocji. Cechujący się futurystycznym wyglądem roadster Cyberster to elektryk o mocy 544 KM, który ma przyspieszać do setki w zaledwie 3,2 s. Wyposażony w składany dach, smukłą sylwetkę i retro wnętrze, nawiązuje z kolei do korzeni marki MG.
Samochody MG w wynajmie długoterminowym
Wchodząc na europejski rynek, marka MG postawiła sobie za cel, by stać się prawdziwą konkurencją dla rodzimych marek. Konkurencyjność ta objawiała się nie tylko pod względem nowoczesnego designu i innowacyjnych technologii, ale również niezwykle przystępnych cen jak na segment popularnych SUV-ów i crossoverów.
Klienci, którzy mają chęć posmakować mariażu brytyjskiej tradycji i chińskiego nowatorstwa, nie muszą zresztą od razu decydować się na zakup. Ciekawą opcję stanowi nasz wynajem długoterminowy samochodu MG z pakietem usług. Chcąc skorzystać z tego rozwiązania sprawdź nasza ofertę dostępną tutaj: store-arval.pl.