auta uzywane jak wybierac

O co pytać przy wyborze auta używanego?

Informacje dla kierowców 10 Jul 2023

Kupno używanego samochodu bardzo często kojarzy się ze stresem i jest czasochłonne. Każdy, kto miał okazję szukać dla siebie pojazdu z drugiej ręki wie, jak wiele pułapek może czekać na potencjalnego nabywcę. Podpowiadamy jak poprowadzić rozmowę telefoniczną z właścicielem auta lub handlarzem, aby uchronić się przed nietrafionym zakupem.

Kupno używanego auta – na jakie problemy może natrafić nabywca?

Kiedy decydujemy się na zakup nowego auta z salonu, otrzymujemy zazwyczaj długoletnią gwarancję oraz wsparcie autoryzowanego serwisu w przypadku wystąpienia usterek. Sytuacja nie jest jednak tak komfortowa dla nabywców aut z drugiej ręki. Rynek wtórny pełen jest pojazdów, które na pierwszy rzut oka nie budzą większych zastrzeżeń, ale często po pewnym czasie pojawia się szereg usterek, które z jednej strony wyłączają samochód z użytkowania, a z drugiej zazwyczaj pociągają za sobą spore koszty napraw.

Używane samochody mogą skrywać wiele tajemnic. Do najczęściej występujących należy przekłamany przebieg pojazdu, utajone stłuczki lub poważniejsze wypadki, a także wady niewidoczne na pierwszy rzut oka, które wynikają z niedbałego użytkowania auta i zaniedbywania wykonywania podstawowych prac serwisowych, takich jak regularna wymiana płynów eksploatacyjnych.

Problematycznych sytuacji można jednak uniknąć. Ważne jest, aby odpowiednio przygotować się zarówno do rozmowy wstępnej, jak i do samego oglądania pojazdu. Dobrze zadane pytania pozwalają uzyskać wiele ważnych informacji o historii pojazdu, co zdecydowanie pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji.

Jakie pytania należy zadać sprzedającemu?

Jak zatem przygotować się do rozmowy z osobą, od której chcemy kupić używany samochód? Poniżej zamieszczamy listę najważniejszych pytań, które warto zadać sprzedającemu podczas spotkania lub rozmowy telefonicznej.

Ilu właścicieli miał dany pojazd?

Jest to niepozorne pytanie, które może jednak powiedzieć nam bardzo dużo o ogólnej kondycji pojazdu. Oczywiście kupujący chce, aby auto miało możliwie jak najmniejszą liczbę właścicieli. Każde kolejne ogniwo w tym łańcuchu sprzedaży, to możliwe utajone usterki, o których poprzedni posiadacze nie poinformowali następnych nabywców. Jeżeli samochód bardzo często przechodził z rąk do rąk, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że powodem sprzedaży była właśnie jakaś poważna awaria lub wada ukryta, której po prostu nie opłacało się już naprawiać.

Czy dany pojazd jest zarejestrowany w Polsce?

To pytanie również udzieli nam wiele istotnych informacji o pojeździe, jak i samym właścicielu. Jeżeli okaże się, że dane auto nie jest zarejestrowane w Polsce, możemy podejrzewać, że osoba sprzedająca nie posiada kompletu informacji na jego temat i prawdopodobnie nabyła pojazd „na handel”. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale warto tutaj pamiętać o konieczności zarejestrowania samochodu i poniesienia w związku z tym stosownych opłat. Dobrze jest wziąć to pod uwagę, szczególnie w przypadku, jeśli posiadamy ograniczony budżet.

Jak często wymieniane były płyny eksploatacyjne?

Kiedy kupujemy samochód, chcemy, aby cieszył się on nienaganną kondycją i mógł służyć nam przez długi czas. Jednym z gwarantów takiego stanu rzeczy jest prowadzenie regularnych prac serwisowych i sumienna wymiana płynów eksploatacyjnych, takich jak olej silnikowy, olej w skrzyni biegów, płyn hamulcowy, czy chłodniczy. Zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić z czasem do powstawania znacznie poważniejszych usterek, do których zaliczyć możemy, chociażby uszkodzenie silnika i jego elementów składowych, czy problemy z prawidłowym chłodzeniem jednostki napędowej.

Czy samochód był serwisowany w ASO?

Autoryzowane serwisy danej marki korzystają jedynie z oryginalnych części, które są dedykowane do danego modelu samochodu. Jeśli poprzedni właściciel lub też właściciele, przeprowadzali wszystkie naprawy w ASO, to jest to zdecydowanie dobry znak. Oryginalne komponenty zasadniczo wytrzymują dłużej niż wszelkiego rodzaju zamienniki. Dowodem na prowadzenie takich napraw jest książka serwisowa. W dalszym ciągu możemy spotkać ją w wersji papierowej, jednak w dobie wszechobecnej cyfryzacji, wiele serwisów zdecydowało się na prowadzenie swoich zapisów w formie elektronicznej. Podczas spotkania ze sprzedającym można poprosić o okazanie takiej książki, co pozwoli na dokładne prześledzenie przeprowadzonych napraw i serwisów.

Czy istnieje możliwość sprawdzenia samochodu w wybranym przez siebie warsztacie?

Prawie każdy kierowca ma swojego zaufanego mechanika. Dlatego wiele osób decyduje się na dodatkowe sprawdzenie samochodu przed zakupem w znanym sobie warsztacie. Możemy być wtedy pewni, że opinia specjalisty, którą usłyszymy, będzie zgodna ze stanem faktycznym i nie zostanie „podkolorowana” na potrzeby transakcji, co niestety często ma miejsce. Jeśli właściciel auta bez przeszkód zgadza się na taką niezależną kontrolę – jest to zdecydowanie dobry znak.

Co dodatkowo jest przedmiotem transakcji?

Przed zakupem auta warto zapytać również o dodatkowe akcesoria. Czy sprzedawca dołącza do pojazdu zestaw opon na inny sezon? Czy samochód jest wyposażony w obowiązkowy ekwipunek, taki jak gaśnica i apteczka? Wszystkie te informacje pomogą oszacować, ile jeszcze będzie trzeba zainwestować w pojazd, a także mogą stać się dobrym podłożem pod negocjacje.

Jak kupić sprawdzony, używany pojazd?

Zakup używanego pojazdu nie musi być karkołomnym wyzwaniem. Na AutoSelect znajdziesz szeroki wybór wyselekcjonowanych pojazdów poleasingowych z udokumentowaną historią i zweryfikowanym przebiegiem. Możesz mieć pewność, że opis interesującego Cię pojazdu jest zgodny ze stanem faktycznym auta. Przed zamieszczeniem ofert sprzedaży na naszej stronie korzystamy z opinii niezależnego rzeczoznawcy. Alternatywą dla kupna auta używanego jest także wynajem długoterminowy. Odwiedź stronę AutoSelect i poznaj pełną listę dostępnych modeli samochodów i form ich nabycia.

Czytaj dalej Show less