Wielkie nadwozia, potężne silniki, ogromna funkcjonalność, luksus, a często też niezłe właściwości terenowe - z takimi cechami kojarzą się samochody typu SUV. Obecnie modele tego typu, podobnie jak mniejsze crossovery, mają w ofercie wszyscy producenci. Sprawdźmy, jakie SUV-y klasy średniej najchętniej wybierali polscy kierowcy w 2024 roku.
SUV to inaczej samochód sportowo-rekreacyjny, wyróżniający się znaczną uniwersalnością. Do cech charakterystycznych takich aut zaliczają się m.in. podniesione nadwozie, przestronne wnętrze, lepsze właściwości terenowe w porównaniu z klasycznymi wariantami nadwoziowymi (dzięki wyższemu prześwitowi, a w niektórych modelach również napędowi na cztery koła), a także pozycja za kierownicą, która zapewnia dobrą widoczność. Niegdyś stanowiły synonim luksusu, obecnie SUV-y, podobnie jak nieco mniej uterenowione crossovery, ma w swej ofercie każdy producent samochodów, nawet marki "budżetowe". Niektóre przedsiębiorstwa motoryzacyjne specjalizują się w produkcji właśnie takich pojazdów. W Polsce również samochody takie cieszę się ogromną popularnością. Sprawdźmy, które modele najchętniej wybierali nasi kierowcy, a także przekonajmy się, dlaczego wynajem długoterminowy auta to bardzo dobry pomysł.
Najpopularniejsze SUV-y klasy średniej w Polsce
SUV-y klasy średniej (tzw. D-SUV) to naprawdę spore samochody, o przepastnych wnętrzach (niektóre modele dostępne są w wersjach siedmioosobowych) i ogromnych bagażnikach, w większości przypadków odznaczające się dobrymi lub nawet bardzo dobrymi właściwościami terenowymi. Nie są to może pojazdy do wymagającego off-roadu, ale większość modeli pozwala, dzięki wysokiemu prześwitowi oraz opcjonalnemu napędowi AWD, zjechać z utwardzonej drogi. Przede wszystkim jednak SUV-y klasy średniej zapewniają wspaniały komfort jazdy i mistrzowską funkcjonalność. Poza tym, dzięki coraz częściej stosowanym napędom hybrydowym i w pełni elektrycznym, są ekonomiczne oraz ekologiczne. Nic dziwnego, że polscy kierowcy chętnie przesiadają się do samochodów z takim właśnie nadwoziem.
Jak wynika z danych IBRM Samar, w 2024 roku zarejestrowano w Polsce łącznie 71 630 SUV-ów klasy średniej, czyli o 26 proc. więcej niż w roku wcześniejszym. Ranking popularności poszczególnych modeli wygląda następująco:
1) Toyota RAV4 - 10 388 egzemplarzy. To od lat najpopularniejszy SUV klasy średniej w Polsce i modelowy przykład samochodu tego segmentu. Japońska marka kolejny rok z rzędu zajmuje czołowe miejsce w rankingu popularności, a RAV4 ceniona jest za doskonały napęd hybrydowy (hybryda samoładująca lub plug-in), bezawaryjność, funkcjonalność oraz dobre właściwości terenowe.
2) Volvo XC60 - 6174 egzemplarzy. Samochód doskonale wykończony, wysoce funkcjonalny, świetnie radzący sobie na każdej drodze, a przy tym posiadający unikalny szwedzki charakter.
3) Skoda Kodiaq - 6055 egzemplarzy. SUV czeskiej marki należącej do koncernu Volkswagen jest mistrzem funkcjonalności.
4) Lexus NX - 5727 egzemplarzy. Ten japoński samochód klasy premium jest technologicznym krewniakiem Toyoty RAV4.
5) Audi Q5 - 5021 egzemplarzy.
6) MG HS - 4440 egzemplarzy. To z kolei pojazd chiński. MG jest brytyjską marką, która przejęta została i odratowana przez Chińczyków, a obecnie zdobywa popularność w wielu państwach świata, w tym w Polsce. Wysoka Pozycja MG HS wśród SUV-ów klasy średniej wskazuje, że Chińczycy ostro rozpychają się na rynku i nie boją się rzucać wyznawania z dawna zadomowionym na nim markom.
7) Mercedes GLC - 3955 egzemplarzy.
8) Mercedes GLC Coupe - 3139 egzemplarzy.
9) BMW X3 - 3046 egzemplarzy.
10) Forg Kuga - 2798 egzemplarzy. Kiedyś jeden z najpopularniejszych SUV-ów w Polsce, obecnie spada w rankingach.
11) Tesla Model Y - 2272 egzemplarze. Elektryczny SUV klasy premium ma swoich zaprzysięgłych fanów oraz przeciwników.
12) Nissan X-Trail - 1754 egzemplarze.
13) KIA Sorento - 1601 egzemplarzy. Co ciekawe, jeden z najbardziej udanych modeli koreańskiej marki przegrał dość znacząco, jeśli chodzi o popularność wśród polskich kierowców, z krótko obecnym na rynku chińskim konkurentem.
14) Porsche Macan - 1531 egzemplarzy.
15) BMW X4 - 1523 egzemplarze.
16) Mercedes GLB - 1464 egzemplarze.
17) Mazda CX-60 - 1365 egzemplarzy.
18) Honda CR-V - 1132 egzemplarze. Wygląda na to, że w przeciwieństwie do Toyoty, tej japońskiej marce coraz trudniej trafić w gusta polskich kierowców.
19) Ssangyong Torres - 821 egzemplarzy. Egzotyczny przybysz z Korei, odznaczający się nietypową stylistyką i bardzo dobrymi właściwościami terenowymi, zaznacza swoją obecność na rynku, podobnie jak mniejszy model Korrando.
20) Audi Q4 e-tron - 702 egzemplarze. To z kolei kolejny w pełni elektryczny model.
Poza czołową dwudziestką bestsellerów uplasowały się takie modele, jak: Hyundai Santa Fe (techniczny bliźniak KIA Sorento), Peugeot 5008, Renault Rafale, a także BAIC Beijing 7 i BYD Seal U. BAIC jest jednak chińskim producentem, który coraz aktywniej działa na polskim rynku, z kolei BYD Seal U, również rodem z Chin, debiutował bardzo niedawno, lecz doskonałe parametry, w tym zasięg, a także stosunek ceny do jakości mogą zapewnić mu rynkowy sukces.
SUV-y w wynajmie długoterminowym
Kierowcy, którzy pragną poruszać się rodzinnym SUV-em, w tym którymś z najpopularniejszych w Polsce modeli, wcale nie muszą go kupować. Świetną opcją dla takich osób - zarówno klientów indywidualnych, jak też firm, jest wynajem długoterminowy. To przy okazji bardzo dobry sposób na przetestowanie danego modelu auta lub rodzaju napędu. Można sprawdzić, czy konkretny samochód jest właśnie dla nas, a po kilku latach zmienić auto na nowsze, podpisując nowy kontrakt. Jeżeli użytkownikowi ciężko jest rozstać się z ulubionym modelem, może go także wykupić.
Wynajem samochodu działa tak, że kierowca odprowadza z góry wyliczone miesięczne raty, w cenie których otrzymuje do dyspozycji nowy lub używany samochód z pakietem usług na określony czas oraz przebieg, zgodnie ze swoimi rzeczywistymi potrzebami i oczekiwaniami. Można w tym celu skorzystac z naszej szerokiej oferty nowych oraz poleasingowych aut lub dostarczyć ofertę od dealera i skorzystać z samego finansowania.
Rozwiązanie to jest nie tylko korzystne pod względem finansowym, ale też wygodne oraz pozwalające oszczędzać czas. Wszystkimi aspektami dotyczącymi serwisu oraz wymiany opon zajmuje się usługodawca, który w razie potrzeby dostarcza również pojazdy zastępcze. Również cena ubezpieczenia zawarta jest w racie wynajmu - nie trzeba go samemu opłacać. Usługodawca odpowiada także za wszelkie trudności, związane z zarządzaniem jednym wynajętym samochodem bądź całą flotą pojazdów.
Naszym Klientom zapewniamy następujące możliwości:
1) wynajem długoterminowy - nowe;
2) wynajem długoterminowy - auta pokontraktowe;
3) zakup - auta pokontraktowe.
W naszej ofercie każdy znajdzie wymarzonego SUV-a i będzie go mógł użytkować na dogodnych warunkach.