historia tesla

Tesla – co warto wiedzieć o popularnej marce aut elektrycznych?

Samochody elektryczne 28 Mar 2023

Tesla to nie tylko jedna z najbardziej medialnych spółek na rynku motoryzacyjnym, ale przede wszystkim globalny lider w produkcji samochodów elektrycznych. Jak powstała firma, w jaki sposób się rozwijała i co sprawiło, że Tesla stała się jednym z najchętniej kupowanych aut z silnikiem elektrycznym w Europie?

Historia firmy Tesla

Firma Tesla powstała w 2003 roku w amerykańskim mieście Palo Alto w stanie Kalifornia. Założycielami Tesla Motors byli Martin Eberhard, Marc Tarpenning, JB Straubel, Ian Wright oraz Elon Musk. Po trzech latach istnienia Musk ogłosił plany firmy – jej misją jest wdrożenie oraz szersze wykorzystanie technologii solarnych i elektrycznych na świecie. To założenie nie zmieniło się do dziś – na oficjalnej stronie Tesli wciąż możemy przeczytać, że jej celem jest przyspieszanie globalnego procesu przechodzenia na zrównoważone źródła energii.

Pierwszy samochód amerykańskiego producenta wyjechał na ulice w 2008 roku – był to model Roadster. W tym samym roku Elon Musk stanął na czele firmy i przedstawił plany dotyczące wewnętrznych cięć – wprowadzenie ich w życie miało pomóc Tesli uchronić się przed rozpoczynającym się globalnym kryzysem finansowym. Mimo wdrożonych zmian przed firmą pojawiło się widmo bankructwa – ostatecznie jednak Tesli udało się uzyskać finansowanie.

Kolejne lata funkcjonowania Tesli to dalszy rozwój firmy – przedstawienie prototypu Modelu S, wejście na giełdę, pokazanie prototypu modelu X, wybór lokalizacji pod budowę fabryki czy prezentacja baterii do użytku domowego. Nieustanny rozwój sprawił, że w 2022 roku Tesla jako jedyny producent na świecie sprzedała ponad milion pojazdów z napędem elektrycznym, co przełożyło się na udział w globalnym rynku na poziomie blisko 18%.

Tesla 3 najpopularniejszym samochodem w Europie

Jednym z najchętniej wybieranych modeli amerykańskiego producenta jest Tesla 3. Samochód został zaprezentowany w 2016 roku jako pierwsze auto przeznaczone dla masowego klienta, a o planach wprowadzenia Tesli 3 na rynek europejski zaczęto mówić pod koniec 2018 roku. Debiut modelu z pewnością należy uznać za udany czy wręcz imponujący – już w pierwszym miesiącu sprzedaży okazał się on najpopularniejszym autem elektrycznym.

Prawdziwy przełom przyniosła jesień 2021 roku. We wrześniu Tesla 3 była najczęściej kupowanym samochodem w Europie – pierwszy raz byliśmy więc świadkami sytuacji, w której auto rodem ze Stanów Zjednoczonych zdominowało sprzedaż na Starym Kontynencie. Co więcej, sprzedaż na poziomie 24 512 pojazdów oznaczała, że samochód elektryczny był jednocześnie najchętniej kupowanym autem przez europejskich konsumentów.

Najważniejsze cechy i parametry Tesli 3

Do oficjalnej sprzedaży w Polsce Tesla 3 trafiła w lipcu 2020 roku. Co wyróżnia ten model i sprawia, że stał się najpopularniejszym autem w Europie?

Tesla 3 jest dostępna w trzech wersjach silnikowych:

  • model 3 z jednym silnikiem elektrycznym i tylnym napędem, przyspieszający do 100 km/h w 6,1 s, o prędkości maksymalnej 225 km/h i zapewniający zasięg do 491 kilometrów,
  • model 3 Long Range z dwoma silnikami elektrycznymi i napędem na wszystkie koła, osiągający prędkość do 100 km/h w 4,4 s, przyspieszający maksymalnie do 233 km/h i oferujący zasięg do 602 kilometry,
  • model 3 Performance z dwoma silnikami elektrycznymi i napędem na wszystkie koła, który do 100 km/h przyspiesza w 3,3 s, o prędkości maksymalnej 261 km/h oraz zapewniający zasięg do 547 kilometrów.

Tesla 3 bez wątpienia wyróżnia się także designem. Aerodynamiczna sylwetka zwiększa efektywność pracy samochodu, natomiast przyciemniany szklany dach nie tylko świetnie się prezentuje, ale również chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego. Ponadto w wyposażeniu standardowym Tesli 3 znajdziemy między innymi automatycznie przyciemniane, elektrycznie składane i podgrzewane lusterka boczne, podgrzewane fotele, podgrzewaną kierownicą, 15-calowy wyświetlacz oraz ulepszony system audio.

Tesla 3 w wynajmie długoterminowym

Nie jest tajemnicą, że samochody marki Tesla są drogie – aktualnie ceny modelu 3 rozpoczynają się od około 220 000 zł. Nie oznacza to jednak, że marzenia o poruszaniu się takim autem powinniśmy odłożyć na półkę. By cieszyć się niebywałym komfortem jazdy, jaki zapewnia ten model, można zdecydować się na wynajem długoterminowy Tesli 3 w Arval, który umożliwia korzystanie z nowego auta za stałą i przystępną miesięczną ratę.

Możliwość poruszania się nowym autem ze sprawdzonego, wiarygodnego źródła to nie jedyna korzyść, jaką zyskują klienci Arval. W ramach abonamentu mają oni też dostęp do licznych usług dodatkowych, takich jak przeglądy techniczne, obsługę serwisową, assistance, samochód zastępczy czy ubezpieczenie pojazdu.

A to jeszcze nie wszystko! Zarówno nowi, jak i obecni klienci Arval mogą starać się o dotację z programu „Mój elektryk”. O specjalne dofinansowanie mogą ubiegać się osoby zainteresowane długoterminowym wynajmem Tesli 3 lub innych modeli elektryków, mieszczących się w kryteriach obowiązujących w programie.

Firmę Tesla z czystym sumieniem można określić mianem światowego lidera w produkcji samochodów elektrycznych, które cieszą się stale rosnącą popularnością także w Europie. Jednym z najchętniej kupowanych modeli amerykańskiego producenta jest Tesla 3, która odkrywa przed nami zupełnie nowy wymiar komfortu, a przy tym jest dostępna w ofercie wynajmu długoterminowego z dotacją programu „Mój elektryk”.

 

Czytaj dalej Show less