Elektromobilnosc

W dwa lata Arval złożył wnioski o dofinansowanie w wysokości 110 mln zł z programu „Mój elektryk" do ponad 2,5 tys. aut elektrycznych

Komunikacja korporacyjna 7 Dec 2023

  • Po dwóch latach od uruchomienia dofinansowania z programu „Mój elektryk” dla klientów korzystających z pojazdów elektrycznych
    w ramach wynajmu i leasingu pojazdów, do Banku Ochrony Środowiska wpłynęło przeszło 12,5 tys. wniosków o łącznej wartości przekraczającej 409 mln zł.
  • O ponad ¼ tej kwoty ubiegał się, w imieniu swoich klientów, Arval Service Lease Polska.
  • Spółka z Grupy BNP Paribas, specjalizująca się w wynajmie długoterminowym, złożyła wnioski o dotację do ponad 2,5 tys. samochodów elektrycznych. NFOŚiGW dotychczas rozpatrzył pozytywnie wnioski o dopłatę do 2266 pojazdów, przyznając na nie dotacje.

Łącznie Zarząd NFOŚiGW, finansujący program „Mój elektryk”, przyznał dotychczas dotacje o wartości ponad 376 mln zł do leasingu i wynajmu prawie 11,3 tys. pojazdów osobowych i dostawczych o napędzie elektrycznym.

 

Nasi klienci bardzo chętnie wybierają pojazdy objęte dofinansowaniem z programu „Mój elektryk”. Zainteresowanie autami lokalnie niskoemisyjnymi dotyczy w równym stopniu samochodów osobowych i dostawczych. Mniej więcej jedna trzecia przyznanych dotacji trafiła do klientów z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw. Klienci docenili także profesjonalne podejście Arval i wsparcie przy wypełnianiu i składaniu dokumentacji do BOŚ – mówi Rafał Tarnacki, Product & Innovations Manager, Arval Service Lease Polska.

Arval jest liderem wśród firm oferujących wynajem pojazdów, jeżeli chodzi o rejestracje nowych samochodów elektrycznych. Od stycznia do końca października 2023 r. firma zarejestrowała 939 takich pojazdów, co stanowi ponad połowę wszystkich elektryków zarejestrowanych przez firmy z branży car fleet management w Polsce. Łącznie we flocie Arval znajduje się ponad 3000 samochodów elektrycznych, w tym 1375 pojazdów dostawczych eLCV.

Według danych z Licznika Elektromobilności, prowadzonego przez PZPM i PSPA, na koniec października 2023 r., w Polsce było zarejestrowane łącznie 52 327 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). Przez dziesięć miesięcy tego roku na drogach przybyło ich 18 912 sztuk, łącznie elektryków jest zatem o 55% więcej niż w analogicznym okresie 2022 r.

Uruchomiony w 2021 roku program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Mój elektryk” sprawił, że po raz pierwszy rządowe dopłaty do samochodów elektrycznych stały się dostępne dla klientów biznesowych oraz indywidualnych w ramach umów leasingu i wynajmu pojazdów. Arval jako jedna z pierwszych firm z branży wynajmu pojazdów, podpisał umowę z Bankiem Ochrony Środowiska, który jest dysponentem środków z programu „Mój elektryk” i tym samym włączył się w nabór wniosków m.in. dla firm i instytucji w ramach tzw. ścieżki leasingowej programu. Dzięki dotacjom, klienci Arval mogą znacząco obniżyć ratę za wynajem pojazdu, ponieważ kwota dotacji obniża początkową wartość do spłaty.

Obecnie pula środków przeznaczonych przez NFOŚiGW na dopłaty do leasingu i wynajmu pojazdów elektrycznych wynosi 500 mln zł, po tym jak w listopadzie tego roku została zwiększona o kolejne 100 mln zł.

– Program „Mój elektryk” stał się mocnym impulsem do rozwoju niskoemisyjnego transportu w Polsce, realnie przyczyniając się do ograniczania zanieczyszczeń emitowanych przez samochody oraz wspierając transformację energetyczną polskich przedsiębiorców. Sukces programu, o którym świadczy niesłabnące zainteresowanie dotacjami oraz skala wypłaconych dotąd środków, to także efekt bardzo dobrej współpracy z naszymi partnerami, czyli Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami leasingowymi – powiedział Marek Szczepański, dyrektor Departamentu Programów Ekologicznych w Banku Ochrony Środowiska.

Szczegółowe informacje na temat dopłat do wynajmu pojazdów elektrycznych w Arval znajdują się na stronie: www.arval.pl/ogolne/arval-w-programie-dotacji-moj-elektryk.

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Goworek agnieszka.goworek@arval.pl +48 22 45 45 500

O Arval:

Arval specjalizuje się w wynajmie pojazdów z pełną obsługą oraz w nowych rozwiązaniach w zakresie mobilności. Łączna flota leasingowana przez Arval składa się z ponad 1,5 mln pojazdów na całym świecie (grudzień 2021 r.). Każdego dnia ponad 7500 pracowników Arval w 30 krajach oferuje klientom – od dużych międzynarodowych korporacji po mniejsze firmy i indywidualnych klientów detalicznych – elastyczne rozwiązania, które sprawią, że podróże staną się bezproblemowe i będą odbywały się w zrównoważony sposób. Arval jest założycielem i członkiem sojuszu Element-Arval Global Alliance. Jest to najdłużej działający sojusz strategiczny w branży i światowy lider w zarządzaniu flotą, z ponad 3 mln pojazdów w 53 krajach. Firma Arval powstała w 1989 roku i jest w pełni własnością Grupy BNP Paribas. W ramach Grupy, Arval jest częścią pionu Retail Banking & Services.

www.arval.pl

O BNP Paribas:

BNP Paribas jest czołowym bankiem europejskim o zasięgu międzynarodowym. Jest obecny w 65 krajach i zatrudnia około 190 000 pracowników, w tym ponad 145 000 w Europie. Grupa zajmuje kluczowe pozycje w trzech głównych rodzajach działalności: rynki krajowe i międzynarodowe usługi finansowe (ang. Domestic Markets and International Financial Services), gdzie sieci banków detalicznych i usług finansowych obsługuje pion bankowości i usług detalicznych (ang. Retail Banking & Services) oraz bankowość dla przedsiębiorstw i instytucji (ang. Corporate & Institutional Banking), która obsługuje dwie franczyzy: klientów korporacyjnych i inwestorów instytucjonalnych.

Grupa pomaga swoim klientom (osobom fizycznym, stowarzyszeniom społecznym, przedsiębiorcom, małym i średnim przedsiębiorstwom, korporacjom oraz klientom instytucjonalnym) w realizacji ich projektów dzięki szerokiemu wachlarzowi rozwiązań: od finansowania, przez inwestycje i oszczędności po ochronę ubezpieczeniową. W Europie Grupa działa na czterech rynkach krajowych (w Belgii, Francji, we Włoszech i w Luksemburgu), a BNP Paribas Personal Finance jest europejskim liderem w kredytach konsumpcyjnych. BNP Paribas rozwija swój zintegrowany model bankowości detalicznej w krajach śródziemnomorskich, w Turcji i w Europie Wschodniej, posiada także szeroką sieć w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. W bankowości dla przedsiębiorstw i instytucji oraz działalności w zakresie międzynarodowych usług finansowych BNP Paribas również zajmuje czołowe miejsce w Europie, ma silną pozycję w Ameryce Północnej i Południowej, i szybko rośnie w krajach Azji i Pacyfiku.

BNP Paribas wdraża kieruje się społeczną odpowiedzialnością biznesu we wszystkich swoich działaniach, co pozwala mu wspierać tworzenie zrównoważonej przyszłości, przy jednoczesnym zapewnieniu dobrych wyników i stabilności Grupy.

www.bnpparibas.com

Czytaj dalej Show less