2021 aktualnosci 1

2021: ROK BARDZO DOBRYCH WYNIKÓW ARVAL W POLSCE I NA ŚWIECIE

Komunikacja korporacyjna 14 Feb 2022

· 1 469 753 WYNAJĘTYCH POJAZDÓW, WZROST ORGANICZNY +6.4%*

· +15% NOWYCH ZAMÓWIEŃ POJAZDÓW vs. 2019 (OKRES PRZED PANDEMIĄ)

·  WYNAJĘTA FLOTA POLSKIEGO ODDZIAŁU TO JUŻ 57 348 POJAZDÓW, CO STANOWI WZROST O 18% WOBEC 2020 ROKU

·  JUŻ 10% FLOTY WYNAJMOWANEJ PRZEZ ARVAL W POLSCE STANOWIĄ POJAZDY ZELEKTRYFIKOWANE

·  ARVAL NADAL OSIĄGA LEPSZE WYNIKI NIŻ RYNEK, POMIMO PANDEMII I OGRANICZEŃ W SEKTORZE MOTORYZACYJNYM

·  ZNACZĄCE EFEKTY STRATEGII ARVAL BEYOND W PIERWSZYM ROKU JEJ FUNKCJONOWANIA

·  ZAWARCIE WAŻNYCH UMÓW PARTNERSKICH

·  EKSPANSJA GEOGRAFICZNA NA KRAJE NADBAŁTYCKIE, DZIĘKI GLOBALNEMU SOJUSZOWI ELEMENT-ARVAL

 

Arval, lider rynku wynajmu pojazdów z pełną obsługą oraz nowych rozwiązań z zakresu zrównoważonej mobilności, odnotował w 2021 roku wyjątkowo dobre wyniki z działalności. Dzięki podejściu skoncentrowanym na kliencie oraz wizjonerskiej strategii Arval Beyond, Arval po raz kolejny wyróżnił się na tle rynku. Grupa osiągnęła mocny wynik w obliczu wyzwań związanych z pandemią, niedoborem półprzewodników i ograniczeniami dostaw w sektorze motoryzacyjnym.

W 2021 roku Arval powiększył swoją flotę wynajmowaną o 6,4%* w porównaniu do 2020 roku, osiągając łącznie liczbę 1 469 753 pojazdów. Zamówienia na nowe pojazdy wzrosły o 15% w porównaniu do okresu sprzed pandemii COVID-19. Flota w segmencie korporacyjnym osiągnęła 1 032 065 pojazdów w 2021 roku. Segment detaliczny wzrósł o 11%, przy czym wynajem dla klientów indywidualnych zwiększył się o 24%. Segment wynajmu średnioterminowego wzrósł o 20%. Widoczne są już także efekty transformacji flot związanej z alternatywnymi rozwiązaniami mobilnościowymi i zrównoważonym rozwojem, które zostały zapoczątkowane w strategii Arval Beyond: liczba umów najmu rowerów wzrosła o 54%, liczba użytkowników usługi Mobility as a Service (MaaS) zwiększyła się dziesięciokrotnie, liczba miesięcy wynajmu w Arval Mid Term Rental wzrosła o 34%, zaś 30% nowych zamówień Arval dotyczyło pojazdów zelektryfikowanych.

Arval globalnie świadczy usługi dla ponad 300 000 klientów w 30 krajach i zatrudnia 7500 pracowników.

Kolejny dobry rok polskiego oddziału Arval

Lokalna spółka Arval Service Lease Polska także może pochwalić się bardzo dobrym wynikiem za 2021 rok, mimo niesprzyjających okoliczności gospodarczych. Flota Arval wynajmowana w Polsce liczy już 57 348 pojazdów i jest o 18% większa niż na koniec 2020 roku.

Już 10% floty wynajmowanej przez Arval w Polsce to pojazdy zelektryfikowane, z czego 500 to auta w pełni elektryczne. To największa flota EV wśród firm z segmentu Car Fleet Management. Rozrasta się także park pojazdów dostawczych wynajmowanych od Arval – obecnie jest ich już 4000.

To kolejny rok, gdy rozwijaliśmy się szybciej niż rynek. Klienci docenili nasze nowe, pionierskie usługi oraz tworzone na bieżąco rozwiązania w odpowiedzi na wydarzenia rynkowe. Mierzyliśmy się już nie tylko z pandemią, ale też z jej szerszymi skutkami, takimi jak problemy z dostawami aut. Mimo wszystko powiększyliśmy wynajmowaną flotę o niemal 10 000 samochodów, a także przekonaliśmy wielu klientów do alternatywnych rozwiązań, które zapewnią ich pracownikom mobilność. Podpisaliśmy m.in. nasz największy dotychczas kontrakt na wynajem 60 rowerów elektrycznych, otworzyliśmy pierwszy Arval Mobility Hub umożliwiający łatwe wypożyczanie i współdzielenie zeroemisyjnych pojazdów, szukamy ciągle nowych rozwiązań mobilnościowych. Rezultatem są nie tylko dobre wyniki sprzedażowe, ale też ciągle rosnące oceny satysfakcji klientów – mówi Robert Antczak, dyrektor generalny Arval Service Lease Polska.

W szybkim rozwoju Arval w Polsce pomogła także lokalna strategia rozwoju elektromobilności, która przekłada się na nowe usługi, przełamujące bariery we wdrażaniu pojazdów elektrycznych we flotach.

Był to zdecydowanie rok pod znakiem aut zeroemisyjnych. Wprowadziliśmy szeroki pakiet usług Arval GO ELECTRIC, dzięki któremu wielu klientów przekonało się do wyboru auta elektrycznego. Możliwość testowania pojazdów, rozwiązania ułatwiające ładowanie i wreszcie możliwość skorzystania z konwencjonalnego pojazdu zastępczego podczas dłuższych wyjazdów to realna odpowiedź na istniejące obawy. Przełomem było też uruchomienie programu „Mój Elektryk” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do którego dołączyliśmy w pierwszym możliwym terminie. Dzięki dopłatom do aut zeroemisyjnych udało się pokonać najważniejszą barierę wejścia w elektromobilność – cenę zakupu samochodów elektrycznych – mówi Robert Antczak.

Arval coraz bardziej angażuje się też w działania na rzecz bezpieczeństwa kierowców. W 2021 roku, 10 lat po stworzeniu programu szkoleniowego Arval Driving Academy, firma z powodzeniem realizowała m.in. kursy online, które opracowane zostały jako rozwiązanie na czas pandemii oraz szkolenia z bezpiecznej jazdy samochodami elektrycznymi. Działania te zostały wyróżnione nagrodami Fleet Derby 2021 i Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

By zapewnić klientom jeszcze lepszą i szybszą obsługę pojazdów, Arval w 2021 roku stworzył w Polsce sieć 10 partnerskich warsztatów multibrandowych Arval Center, do których można umówić się przez aplikację mobilną, a terminy dostępne są niemal od ręki. Koncept będzie rozwijany w kolejnych lokalizacjach.

 

Najważniejsze wydarzenia 2021:

W 2021 roku firma wdrożyła z sukcesem nowy plan strategiczny Arval Beyond i realizowała kolejne kroki do celu, jakim jest osiągnięcie pozycji lidera w dziedzinie zrównoważonej mobilności. Znaczący postęp dokonał się w każdej z czterech ofert składających się na Arval Beyond:

- 360° Mobility: oferta Mobility as a Service (MaaS) Arval została wdrożona w czterech krajach, w Holandii z aplikacji Arval Mobility App korzysta już ponad 3000 użytkowników. Ponadto, uruchomiono Arval Mobility Consulting, aby wspierać klientów w transformacji energetycznej ich flot, a także Arval Mobility Hub, aby pomóc klientom Arval zintegrować rozwiązania mobilnościowe w jednym miejscu. Wynajem rowerów elektrycznych działa już w 10 krajach, a w kilku z nich udało się już podpisać duże umowy z klientami Arval (+54% więcej wynajmowanych rowerów w porównaniu z ubiegłym rokiem). Test autonomicznego transportu wahadłowego we Francji został przedłużony.

- Arval Connected: flota samochodów Arval, korzystających z tzw. connected services liczy obecnie około 400 000 pojazdów, co czyni firmę Arval jednym z trzech wiodących europejskich graczy w tej dziedzinie.

- Arval Inside: partnerstwa Arval nabrały znaczącego rozpędu w 2021 roku. Poza istniejącymi umowami z bankami (CaixaBank w Hiszpanii i Portugalii, UniCredit Bank Austria, Erste Bank na Słowacji, itd.), firma kontynuuje współpracę z firmami motoryzacyjnymi w ramach partnerstw międzynarodowych (Hyundai, Kia, Honda, Sixt, Alcomotive, Emil Frey France, MG i Volvo Cars).

Ponadto, wspólnie ze swoim historycznym partnerem, firmą Element, Arval rozszerzył swój zasięg geograficzny o trzy dodatkowe kraje bałtyckie: Łotwę, Litwę i Estonię.

- Good for You, Good for All: aby jeszcze lepiej wspierać swoich klientów w transformacji energetycznej ich flot, Arval zrewidował w górę swój cel na 2025 rok: wynajem 700 000 pojazdów zelektryfikowanych, które będą stanowić 35% całej floty wynajmowanej Arval. "Arval Re-Lease", usługa wynajmu pojazdów używanych, jest już dostępna w siedmiu krajach.

W 2021 roku Arval opracował i wdrożył swoją nową, ambitną globalną strategię CSR. W rezultacie, od czerwca 2021 roku, za każdy pojazd zelektryfikowany wynajmowany przez Arval sadzone jest jedno drzewo. Jest to pierwszy międzynarodowy projekt firmy w zakresie bioróżnorodności. Do końca 2021 roku zasadzono 71 000 drzew, z czego już ponad 1600 w Lipuszu na Pomorzu.

Nasz nowy plan strategiczny, z pionierskimi i wizjonerskimi ambicjami w zakresie transformacji energetycznej, mobilności i partnerstw, opracowaliśmy jeszcze przed kryzysem wywołanym COVID-19. Rok 2021 był rokiem konsolidacji. Zapewniliśmy naszym klientom maksymalne wsparcie, aby pomóc im uporać się z trudnościami wywołanymi przez pandemię, a ostatnio także przez ograniczenia w dostępności pojazdów, dzięki czemu odnotowaliśmy doskonałe wyniki naszej działalności. Podsumowując, rok 2021 był niesamowity – komentuje Alain van Groenendael, prezes i dyrektor generalny Arval.

 

Wyzwania i cele na 2022

Rok 2022 zapowiada transformację sektora mobilności w szybko zmieniającym się otoczeniu. W tym kontekście Arval może korzystać ze swoich solidnych fundamentów, dzięki wsparciu grupy BNP Paribas, w połączeniu ze własnym sprawnym działaniem. Wyniki osiągnięte w 2021 roku, z dużym wzrostem organicznym pomimo trudnych warunków, stanowią namacalny dowód odporności i możliwości firmy.

W 2022 roku Arval będzie nadal wspierał swoich klientów poprzez:

- specjalistyczny program doradczy "The Journey Goes On", aby pomóc klientom w planowaniu zmian we flocie z wyprzedzeniem i znalezieniu najbardziej odpowiednich zrównoważonych rozwiązań w świetle obecnej sytuacji w sektorze motoryzacyjnym,

- strategiczne partnerstwa gwarantujące kompleksowość oferty: na przykład najnowocześniejsza platforma carsharingowa, która zostanie uruchomiona na początku roku wraz z firmą Ridecell, rozpoczynającą działalność w sektorze mobilności,

- usługi połączone, aby pomóc klientom zoptymalizować wykorzystanie ich floty, poprawić bezpieczeństwo i przyspieszyć transformację energetyczną, poprzez opracowanie szeregu innowacyjnych i zróżnicowanych ofert.

- rozszerzony zasięg geograficzny globalnego sojuszu Element-Arval oraz propozycja unikatowych korzyści dla międzynarodowych klientów Arval.

Polski oddział Arval zamierza dalej intensywnie realizować strategię rozwoju elektromobilności, wprowadzając nowe usługi, także we współpracy z partnerami. Siłą napędową będzie tu z pewnością program „Mój Elektryk” oraz fakt, że klienci Arval nie muszą sami starać się o dotację – zrobią to za nich pracownicy firmy.

Celem na 2022 rok jest też zapewnienie klientom i ich pracownikom nieprzerwanej mobilności, niezależnie od warunków w przemyśle motoryzacyjnym.

Chcemy, by Arval kojarzył się z dostępnością. Korzystamy z naszej siły rynkowej, by to zamówienia naszych klientów były realizowane w pierwszej kolejności, niezależnie czy mówimy o dużej korporacji czy osobie prywatnej. W przypadku, gdy wybrane auto będzie niedostępne, zaproponujemy szereg rozwiązań zastępczych – od zmiany modelu, przez uzupełnienie floty współdzielonymi pojazdami, rozwiązania mikromobilnościowe, po wynajem pojazdów używanych. W tym roku zaskoczymy polski rynek także kolejnymi nowościami, które mogą całkowicie odmienić spojrzenie na wynajem pojazdów i mobilność – mówi Robert Antczak.

Rok 2022 zapowiada się bardzo dynamicznie dla Arval i ogólnie dla sektora mobilności. Arval utrzyma kurs i pozostanie skoncentrowany na swoich celach: mamy solidny i skuteczny plan, mamy solidne podstawy, bardzo zadowolonych klientów i silną wiarę w naszą przyszłość – podsumowuje Alain van Groenendael.

 

Oprócz wyników z działalności za rok 2021, Arval opublikuje swoje roczne wyniki finansowe 7 marca 2022 roku.

* Wzrost na koniec okresu 2020-2021 na porównywalnej podstawie.

 

O Arval:

Arval specjalizuje się w wynajmie pojazdów z pełną obsługą oraz w nowych rozwiązaniach w zakresie mobilności. Łączna flota leasingowana przez Arval składa się z ponad 1,5 mln pojazdów na całym świecie (grudzień 2021 r.). Każdego dnia ponad 7500 pracowników Arval w 30 krajach oferuje klientom – od dużych międzynarodowych korporacji po mniejsze firmy i indywidualnych klientów detalicznych – elastyczne rozwiązania, które sprawią, że podróże staną się bezproblemowe i będą odbywały się w zrównoważony sposób. Arval jest założycielem i członkiem sojuszu Element-Arval Global Alliance. Jest to najdłużej działający sojusz strategiczny w branży i światowy lider w zarządzaniu flotą, z ponad 3 mln pojazdów w 53 krajach. Firma Arval powstała w 1989 roku i jest w pełni własnością Grupy BNP Paribas. W ramach Grupy, Arval jest częścią pionu Retail Banking & Services.

www.arval.pl

O BNP Paribas:

BNP Paribas jest czołowym bankiem europejskim o zasięgu międzynarodowym. Jest obecny w 65 krajach i zatrudnia około 190 000 pracowników, w tym ponad 145 000 w Europie. Grupa zajmuje kluczowe pozycje w trzech głównych rodzajach działalności: rynki krajowe i międzynarodowe usługi finansowe (ang. Domestic Markets and International Financial Services), gdzie sieci banków detalicznych i usług finansowych obsługuje pion bankowości i usług detalicznych (ang. Retail Banking & Services) oraz bankowość dla przedsiębiorstw i instytucji (ang. Corporate & Institutional Banking), która obsługuje dwie franczyzy: klientów korporacyjnych i inwestorów instytucjonalnych.

Grupa pomaga swoim klientom (osobom fizycznym, stowarzyszeniom społecznym, przedsiębiorcom, małym i średnim przedsiębiorstwom, korporacjom oraz klientom instytucjonalnym) w realizacji ich projektów dzięki szerokiemu wachlarzowi rozwiązań: od finansowania, przez inwestycje i oszczędności po ochronę ubezpieczeniową. W Europie Grupa działa na czterech rynkach krajowych (w Belgii, Francji, we Włoszech i w Luksemburgu), a BNP Paribas Personal Finance jest europejskim liderem w kredytach konsumpcyjnych. BNP Paribas rozwija swój zintegrowany model bankowości detalicznej w krajach śródziemnomorskich, w Turcji i w Europie Wschodniej, posiada także szeroką sieć w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. W bankowości dla przedsiębiorstw i instytucji oraz działalności w zakresie międzynarodowych usług finansowych BNP Paribas również zajmuje czołowe miejsce w Europie, ma silną pozycję w Ameryce Północnej i Południowej, i szybko rośnie w krajach Azji i Pacyfiku.

BNP Paribas wdraża kieruje się społeczną odpowiedzialnością biznesu we wszystkich swoich działaniach, co pozwala mu wspierać tworzenie zrównoważonej przyszłości, przy jednoczesnym zapewnieniu dobrych wyników i stabilności Grupy.

www.bnpparibas.com

Czytaj dalej Show less