co warto wiedziec o elektryku

Co musisz wiedzieć o elektryku?

Samochody elektryczne 13 Sep 2022

Choć samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością, wciąż budzą szereg pytań i wątpliwości. Jakie rodzaje aut z napędem elektrycznym są dostępne na rynku, czym różnią się one od hybrydy i jakie są ich główne zalety? Podpowiadamy, co warto wiedzieć o elektrykach!

Rodzaje samochodów elektrycznych

Zgłębiając tematykę samochodów elektrycznych, możemy spotkać się z różnymi skrótami stosowanymi przez producentów aut, takimi jak BEV, HEV, PHEV czy MHEV. Co się pod nimi kryje?

  • BEV (Battery Electric Vehicle) – samochód napędzany wyłącznie energią elektryczną. Pojazdy typu BEV są całkowicie bezemisyjne, gdyż do ich napędu służy silnik elektryczny. Samochody BEV są wyposażone w gniazda do ładowania akumulatorów z zewnętrznych źródeł.
  • HEV (Hybrid Electric Vehicle) – samochód hybrydowy wyposażony w silniki elektryczny i spalinowy. Pierwszy jest wykorzystywany podczas ruszania i jazdy z prędkością do około 50 km/h. Aut z napędem typu HEV nie można ładować za pomocą zewnętrznych źródeł prądu – akumulatory ładują się podczas toczenia i hamowania.
  • PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) – rodzaj samochodu hybrydowego, który w odróżnieniu od swojego standardowego odpowiednika jest wyposażony w gniazdo ładowania, dzięki czemu może być ładowany poprzez źródło zewnętrzne. Ponadto auta typu PHEV mają pojemniejsze akumulatory niż klasyczne hybrydy typu HEV.
  • MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle) – odmiana samochodu hybrydowego nazywana „miękką hybrydą”. Tak jak pojazdy HEV, samochody typu MHEV są wyposażone w dwa silniki, ale silnik elektryczny ma w tym przypadku mniejszą moc.

Rodzaje ładowarek samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne wyposażone wyłącznie w silnik elektryczny są ładowane ze źródeł zewnętrznych. Warto w związku z tym wiedzieć, że istnieją dwa podstawowe rodzaje ładowarek do pojazdów z napędem elektrycznym: ładowarki AC oraz DC. Czym się one różnią?

Ładowarki AC wykorzystują do ładowania prąd zmienny, jaki znamy z domowego gniazdka, o napięciu 230 V lub 400 V. Zarówno w pierwszym, jak i drugim wariancie maksymalne natężenie prądu wynosi zwykle 16 A. Ładowarki AC mogą być wyposażone w gniazdo Type-1, przeznaczone do ładowania pojazdów japońskich, koreańskich czy amerykańskich. Gniazdo Type-2 stosowane jest głównie w przypadku aut oferowanych na rynek europejski. Moc ładowania ładowarek AC kształtuje się na poziomie:

  • standardowe – 3,7 kW,
  • szybkie – od 7,4 kW do 11 kW,
  • bardzo szybkie – od 22 kW do 43 kW.

To, że na ścianie będziemy mieć ładowarkę o mocy 22 kW nie znaczy, że auto może się ładować z taką mocą. Wybierając ładowarkę AC koniecznie trzeba sprawdzić jaką maksymalną moc ładowania prądem zmiennym może przyjąć samochód, zwykle jest to 7,4 – 11 kW.

Ładowarki DC to urządzenia wykorzystujące prąd zmienny, który zamieniają na prąd stały, dzięki czemu są szybsze od ładowarek AC. Napięcie w ładowarkach DC wynosi od 400 do 800 V, natomiast natężenie nawet do 500 A. W ładowarkach DC występują zwykle dwa rodzaje wtyków: CHAdeMO do ładowania aut japońskich, CCS Combo w przypadku pojazdów oferowanych w Europie. Moc ładowania ładowarek DC to około:

  • standardowe – od 43 kW do 50 kW
  • szybkie – od 50 kW do 100 kW
  • bardzo szybkie – od 100 kW do 350 kW

Tych ostatnich urządzeń, podających prąd z mocą do 350 kW jest w Polsce wciąż niewiele.

Zalety samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne mają wiele zalet. To pojazdy zeroemisyjne, ale korzyści jest znacznie więcej:

  • brak lokalnie emitowanych zanieczyszczeń –silniki elektryczne nie emitują spalin powodujących zanieczyszczenie środowiska;
  • większa wydajność i żywotność – silniki elektryczne są bardziej wydajne niż ich spalinowe odpowiedniki, mają prostą konstrukcje i rzadko się psują;
  • niższą awaryjność – dzięki prostszej konstrukcji całego pojazdu, w tym silnika, pojazdu elektryczne z reguły są mniej awaryjne, a ewentualne usterki są łatwiejsze do usunięcia;
  • cichszą pracę – silnik elektryczny praktycznie nie generuje hałasu, co przekłada się na wyższy komfort jazdy;
  • niższe koszty eksploatacyjne – przy obecnych wysokich cenach paliw, samochody elektryczne są dużo tańsze w eksploatacji;
  • większe bezpieczeństwo – z uwagi na nisko położony środek ciężkości i mocną konstrukcję podwozia samochody elektryczne są bezpieczniejsze, dachowanie jest znacznie mniej prawdopodobne niż w aucie spalinowym.
  • możliwość darmowego parkowania – w centrach wielu dużych miast samochody elektryczne są zwolnione z opłat za parkowanie
  • możliwość jazdy buspasami – zgodnie z obowiązującymi przepisami samochody zeroemisyjne mogą poruszać się buspasami w miastach całej Polski

Jak rozumieć zasięg samochodu elektrycznego?

Jednym z najczęściej powielanych mitów jest ten o niskim zasięgu samochodów elektrycznych. Nic bardziej mylnego – w nowoczesnych modelach pojazdów elektrycznych zasięg wynosi już ponad 400, a niekiedy sięga nawet 500 i więcej kilometrów. Zasięg auta jest szacowany na podstawie testów, które wykonuje się na trasach miejskich oraz odcinkach autostradowych.

Będą jednak kierowcy, którzy na jednym ładowaniu przejadą mniej niż wskazana przez producenta wartość, a będą też tacy, którym uda się pokonać dłuższą trasę. Od czego więc zależy zasięg samochodu elektrycznego? Prosta reguła – im większy jest akumulator, tym większy jest zasięg. Rzeczywisty zasięg auta, w porównaniu do danych fabrycznych, jest głównie uzależniony od sposobu, w jaki z niego korzystamy, a zwłaszcza stylu jazdy i prędkości. Nie bez znaczenia pozostają też czynniki zewnętrzne, w tym deszcz i niska temperatura, które mogą w niewielkim stopniu wpływać na maksymalny zasięg.

Jak zostać użytkownikiem samochodu elektrycznego?

Zakup pojazdu z napędem elektrycznym to aktualnie spory wydatek, który przekracza możliwości finansowe wielu osób. Nie oznacza to jednak, że o przesiadce do elektryka możemy jedynie pomarzyć – Arval, jako wiodący dostawca usług wynajmu długoterminowego samochodów ekologicznych w Polsce, pozwala cieszyć się z użytkowania auta elektrycznego, bez konieczności jego zakupu.

Oferta Arval jest skierowana zarówno do osób fizycznych, jak i małych czy średnich firm oraz korporacji. Proponujemy także możliwość testowego wypożyczenia auta elektrycznego na okres od 1 do 3 miesięcy, a następnie przedłużenia kontraktu na preferencyjnych warunkach lub zwrotu pojazdu bez dodatkowych formalności. Oferta Arval obejmuje też usługi finansowania i instalacji stacji ładowania samochodów. Zadbamy także o kartę sieci GreenWay, zapewniające dostęp do największej sieci ładowania samochodów elektrycznych w Centralnej i Wschodniej Europie. Co ważne, proponujemy wynajem aut elektrycznych, uwzględniając w miesięcznej racie dotację z programu „Mój elektryk”. Tym samym nasi obecni i nowi klienci mają możliwość składania wniosków o dotację co znacząco obniża ratę za wynajem pojazdu.

Samochody z napędem elektrycznym to przede wszystkim ekologiczna, wygodna alternatywa dla auta z silnikiem spalinowym, ale korzyści płynących z posiadania takiego pojazdu jest znacznie więcej. Zachęcamy, by sprawdzić to samemu!

Zastanawiasz się jaki elektryk będzie dla Ciebie najlepszy? Wypełnij naszą ankietę i zobacz propozycje aut dopasowanych do Twoich wymagań!
Wypełnij ankietę tutaj >>

Czytaj dalej Show less