e-ducato

Fiat E-Ducato – dlaczego inwestować w elektryczne auta dostawcze?

Samochody elektryczne 17 Aug 2022

Zainteresowanie samochodami elektrycznymi w Polsce stale rośnie. Dotyczy to nie tylko aut osobowych, ale też dostawczych, wykorzystywanych w różnych branżach i gałęziach gospodarki. W 2021 roku rynkową ofertę samochodów dostawczych z napędem elektrycznym wzbogacił Fiat E-Ducato. Dlaczego warto postawić na elektrycznego dostawczaka?

Korzyści z inwestycji w elektryczne auto dostawcze

W reakcji na stale rosnące zanieczyszczenie powietrza i w trosce o środowisko naturalne wzrasta nie tylko zainteresowanie, ale przede wszystkim zapotrzebowanie na samochody elektryczne. O ile początkowo mówiło się o nich głównie w odniesieniu do użytkowników indywidualnych, z biegiem czasu charakterystyczne zielone tablice można było dostrzec także na autach dostawczych. Nie bez przyczyny – za inwestycją w elektryczny samochód dostawczy przemawia szereg możliwych do uzyskania korzyści.

Auta dostawcze z napędem elektrycznym są przede wszystkim ekologiczne. Podczas jazdy nie są emitowane szkodliwe związki powodujące zanieczyszczenie środowiska, co w dłuższej perspektywie może przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Jako że elektryczne samochody dostawcze są bezemisyjne, będą mogły bez konieczności uzyskiwania dodatkowych pozwoleń wjeżdżać do Stref Czystego Transportu, które w najbliższych larach mają zostać utworzone w największych polskich miastach.

Kolejną zaletą elektrycznych aut dostawczych są niższe koszty paliwa – zwłaszcza w obliczu wzrost cen tradycyjnych paliw, jakie miały miejsce w ostatnich miesiącach. Ogromne znaczenie ma także komfort użytkowania pojazdu. Samochody elektryczne właściwie nie generują hałasu, dzięki czemu jazda jest znacznie przyjemniejsza, a przy wielu godzinach spędzonych za kierownicą – również mniej męcząca.

Elektryczne auta dostawcze są przy tym bardzo łatwe w prowadzeniu, a za sprawą płynnego przyspieszenia, idealnie sprawdzają się w warunkach miejskich. Samochody elektryczne mogą też korzystać z buspasów, a w wielu miejscowościach także bezpłatnie parkować w strefach płatnego parkowania.

Do zalet elektrycznych samochodów dostawczych zalicza się też łatwiejszą konserwację. W stosunku do tradycyjnych modeli mechanika w pojazdach z napędem elektrycznym jest znacznie prostsza, gdyż składa się na nią mniej elementów. Mniejsza jest też ilość płynów, które wymagają wymiany lub uzupełniania.

Fiat E-Ducato – stworzony z myślą o potrzebach biznesu

E-Ducato to pierwszy elektryczny samochód dostawczy w gamie marki Fiat Professional. Przed prezentacją nowego modelu producent przez rok miał gromadzić dane z 4000 samochodów Ducato wyposażonych w silnik spalinowy, które łącznie pokonały 50 mln kilometrów. Uzyskane informacje umożliwiły stworzenie różnych profili zadań, które odpowiadają realnym zastosowaniom samochodów na drogach. Jak przekonuje producent, E-Ducato to najszersza gama elektrycznych pojazdów na rynku, które pozwalają na zaspokojenie potrzeb klientów.

Jednostką napędową w Fiacie E-Ducato jest silnik elektryczny o maksymalnej mocy 122 KM (90 kW) i momencie obrotowym wynoszącym 280 Nm. Zgodnie z zapewnieniami producenta auto rozpędza się do 50 km/h w 5 sekund – są to osiągi porównywalne z modelami wyposażonymi w silnik wysokoprężny.

W nowych Fiatach E-Ducato do wyboru są dwa warianty bloków akumulatorów – 3-modułowy o pojemności 47 kWh lub 5-modułowy o pojemności 79 kWh. W pierwszym wariancie maksymalny zasięg elektryczny auta wynosi do około 235 kilometrów, natomiast w drugim – 370 kilometrów. Nowe E-Ducato jest wyposażone w akumulator równoległy. Jego unikalną cechą jest to, że nawet w przypadku awarii jednego z modułów auto może kontynuować jazdę. W E-Ducato dostępne cztery opcje ładowania z wtyczką inteligentnego ładowania, która jest kompatybilna z zasilaniem AC oraz DC.

Kierowcy mogą liczyć na szereg dodatkowych udogodnień, zwiększających zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo jazdy. E-Ducato jest wyposażone w oświetlenie wnętrza ambient LED oraz światła do jazdy dziennej w technologii LED. Kierowcy poruszający się przede wszystkim po mieście docenią również pakiet parkowania z kamerą wsteczną i systemem wspomagania parkowania. Z kolei tylne drzwi otwierane pod kątem 270 stopni ułatwiają załadunek i wyładunek towarów.

Użytkownicy Fiatów mogą ponadto korzystać z usług Mopar® Connect, dzięki którym można uzyskać wsparcie w razie awarii lub wypadku, zdalnie kontrolować samochód czy gromadzić i monitorować dane dotyczące samochodu.

Wynajem długoterminowy elektrycznych samochodów dostawczych

Jedną z najczęściej wskazywanych wad samochodów elektrycznych – czy to osobowych, czy dostawczych – są ich wciąż wysokie ceny zakupu. By czerpać korzyści płynące z inwestycji w elektryczny samochód dostawczy, nie trzeba jednak kupować go na własność – wartym rozważenia wariantem jest także wynajem długoterminowy.

Taką usługę oferuje firma Arval, która jest wiodącym dostawcą usług wynajmu długoterminowego samochodów w Polsce i liderem w branży leasingu pojazdów. W centrum samochodów dostawczych Arval dostępne są modele pojazdów spełniające różne oczekiwania przedsiębiorców. Co ważne, oferta Arval jest stale rozwijana, dlatego oprócz aut benzynowych lub z silnikiem diesla znajdą się w niej także modele z napędem elektrycznym.

Miesięczna opłata obejmuje nie tylko użytkowanie samochodu, ale również pakiet ubezpieczeń oraz serwis, konserwację i naprawę auta. W razie awarii Arval zapewnia także pomoc drogową oraz pojazd zastępczy. Z kolei klienci Arval, którzy zdecydują się na zakup samochodu elektrycznego, mogą składać wnioski o dotację z programu „Mój elektryk”, ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Samochód elektryczny to warta rozważenia inwestycja nie tylko w przypadku użytkowników indywidualnych. Nowoczesne auta dostawcze z napędem elektrycznym doskonale odpowiadają na potrzeby przedsiębiorców, zapewniając rozwiązania dostosowane do oczekiwań przedsiębiorców i pozwalając im wynieść biznes na wyższy poziom.

 

Czytaj dalej Show less