jaki elektryk do miasta

Jakiego elektryka wybrać do jazdy po mieście?

Samochody elektryczne 10 Oct 2022

Samochód elektryczny to świetna propozycja dla osób, które szukają nie tylko komfortowego, ale też ekonomicznego pojazdu do poruszania się głównie w mieście. Jak jednak spośród dostępnych modeli wybrać ten odpowiedni? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze elektryka do jazdy po mieście.

Jak wybrać miejski samochód elektryczny?

Choć na polskich drogach samochody elektryczne wciąż są stosunkową nowością, ich popularność szybko rośnie. Auta z napędem elektrycznym do swojej oferty włączają kolejni producenci, oferując auta praktycznie we wszystkich segmentach i klasach. Na co jednak zwracać uwagę przy poszukiwaniach samochodu elektrycznego, który ma służyć przede wszystkim do jazdy po mieście? Jest kilka podstawowych kryteriów, którymi warto się w takiej sytuacji kierować.

Zasięg samochodu elektrycznego

Zasięgi samochodów elektrycznych wahają się od około 250 do nawet 600 kilometrów. Od czego to zależy? W głównej mierze od pojemności baterii oraz efektywności, czyli zużycia energii potrzebnej do pokonania każdych 100 km. Trzeba jednak mieć na uwadze, że podawany przez producenta zasięg jest szacowany na podstawie testów wykonywanych w ściśle opisanych warunkach, w rzeczywistości zwykle jest niższy i zależy od kilku czynników.

Wśród nich należy wymienić zwłaszcza styl jazdy – dynamiczna jazda, nagłe przyspieszanie przyczynia się do zmniejszenia zasięgu. Auto może zużywać energię także na postoju – np. systemy bezpieczeństwa, kamery mogą zabierać nawet kilka procent baterii na dobę. Liczba kilometrów, jaką można pokonać na jednym ładowaniu, może być także uzależniona od czynników zewnętrznych, a zwłaszcza warunków atmosferycznych – na mokrej nawierzchni i zimą auto zużyje nieco więcej energii.

Jednak do jazdy po mieście, niekoniecznie potrzebny nam będzie pojazd oferujący maksymalny zasięg. Ciekawą propozycją może być Opel Corsa-e – kompaktowe, niewielkie auto, którego deklarowany przez producenta zasięg wynosi około 360 kilometrów. Model jest wyposażony w akumulator o pojemności 50 kW, a moc silnika wynosi 136 KM. Auto rozpędza się do 100 km/h w 8,1 s, przy czym jego prędkość maksymalna została ograniczona do 150 km/h.

Szybkość ładowania auta elektrycznego

Szybkość ładowania auta elektrycznego jest uzależniona od dwóch kluczowych czynników: rodzaju stacji ładowania oraz akumulatora.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych

  • ładowarki AC – wykorzystują prąd zmienny o napięciu 230 V lub 400 V – mogą ładować z mocą od kilku do około 40 kW
  • ładowarki DC – podają prąd stały. Napięcie w ładowarkach DC wynosi od 400 do 800 V, a natężenie – nawet 500 A, co przekłada się na moc ładowania sięgającą nawet 400 kW.

W specyfikacji każdego samochodu znajdziemy informację, z jaką maksymalną mocą (ile kW) może się ładować samochód. Szczególnie warto zwrócić uwagę na to, z jaką mocą auto może pobierać moc z ładowarek AC. Dostarczana przez nie energia jest stosunkowo tania, w dużych miastach jest ich sporo, a samochody miejskie mają raczej niewielkie baterie – dlatego dla takich aut to optymalny wybór. Część aut może się ładować prądem zmiennym z maksymalną mocą 7,4 kW, większość z mocą 11 kW. Ale są i takie miejskie auta, które mogą pobierać prąd z ładowarek AC z mocą 22 lub nawet 44 kW.

Użytkownicy samochodu elektrycznego

Przy wyborze auta elektrycznego do jazdy w warunkach miejskich należy wziąć pod uwagę nie tylko to, w jaki sposób będzie wykorzystywane, ale także kto będzie go przede wszystkim używać. Jeśli samochód ma służyć głównie do dojazdów do pracy lub sklepu na codzienne zakupy, optymalnym wyborem będzie niewielki, kompaktowy model.

Jeśli szukamy samochodu rodzinnego, należy upewnić się, czy oferuje on odpowiednią ilość miejsca – zarówno pasażerom, jak i do przewożenia bagażu. Z kolei przedsiębiorcy poszukujący modeli dostawczych do wykorzystania w warunkach miejskich, będą kierować się między innymi przestrzenią załadunkową.

Bezpieczeństwo aut elektrycznych

Wybierając samochód elektryczny do jazdy po mieście, nie należy więc bagatelizować aspektu bezpieczeństwa – w razie kolizji pojazd powinien zapewniać maksymalną możliwą ochronę kierowcy i jego pasażerom. By podjąć świadomą decyzję, warto więc zapoznać się z wynikami testów zderzeniowych samochodów Euro NCAP. Nowoczesne elektryczne samochody są też wyposażane w systemy zwiększające bezpieczeństwo jazdy, jak asystent utrzymania w pasie ruchu, system rozpoznawania znaków drogowych czy wykrywania zmęczenia kierowcy.

Cena samochodu elektrycznego

Zakup samochodu z napędem elektrycznym wciąż oznacza spory wydatek – ceny najtańszych elektryków kształtują się na poziomie około 150 000 zł. Jednak użytkowanie auta elektrycznego, którego baterię ładuje się w domu, jest kilkukrotnie tańsze niż samochodu spalinowego. Co więcej, elektryka nie trzeba kupować! Rozwiązaniem zyskującym coraz większą popularność jest wynajem długoterminowy. Taką propozycję, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm, mamy w Arval.

Co można znaleźć w ofercie Arval? Na przykład usługi Arval GO ELECTRIC, które ułatwiają przedsiębiorcom zarządzanie flotą samochodów elektrycznych, wspierając ich w przejściu na mobilność niskoemisyjną. W Arval można też zamówić nowy samochód elektryczny w pakiecie z ładowarką. Przy tym wariancie klient otrzymuje wybrane auto wraz ze stacją ładowania, a ponadto audyt instalacji elektrycznej, montaż i uruchomienie ładowarki oraz usługi serwisowe.

Klienci Arval – zarówno obecni, jak i nowi – mogą również starać się o dotację z programu „Mój elektryk”. Co ważne, o dofinansowanie mogą ubiegać się nie tylko osoby zainteresowane zakupem nowego pojazdu, ale też jego wynajmem długoterminowym. Korzystając z programu, za dopłatą można również zamówić stację ładowania wraz z montażem. Dodatkowo w ramach opłaty abonamentowej klienci Arval otrzymują kartę do usług ładowania samochodów w sieci GreenWay Polska.

Samochód elektryczny może w mieście całkowicie zastąpić auto spalinowe, bez żadnych kompromisów. Co więcej, w centrach miast elektryki parkują za darmo i mają prawo poruszać się buspasami. By jednak cieszyć się w pełni z auta elektrycznego warto dokonać przemyślanego wyboru, także jeżeli chodzi o sposób jego finansowania.

Czytaj dalej Show less