Telematyka w wynajmie długoterminowym arval

Telematyka - co to takiego i dlaczego jest niezbędna we współczesnej flocie?

Leasing dla biznesu 25 May 2023

W Polsce z powodzeniem funkcjonuje około 125 tysięcy firm zajmujących się transportem drogowym towarów czy osób. Oznacza to, że każdego dnia w trasy wyruszają dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy pojazdów. Ich wydajne wykorzystanie nie byłoby możliwe bez nowoczesnych narzędzi telematycznych, wspierających zadania spedycyjne i logistyczne w przedsiębiorstwach. Jakie korzyści niesie za sobą telematyka?

Znaczenie telematyki w sektorze transportowym 

W Polsce firmy transportowe stanowią filar gospodarki, zatrudniający ponad milion osób. Sektor ten obsługuje 85% krajowego eksportu, a wpływy do budżetu państwa i samorządów przekraczają 16 miliardów złotych. Jak tak wielkie firmy zarządzają swoją flotą?

Współcześnie, zarządzanie firmą transportową opiera się głównie na pracy analitycznej oraz wymaga umiejętności przewidywania i dostosowywania się do nowych trendów. W praktyce chodzi o to, żeby floty samochodowe osiągały maksymalną wydajność przy zastosowaniu wszelkich możliwych udogodnień, generując przy tym koszty na jak najniższym poziomie. Chcąc zatem podnieść wydajność floty, coraz więcej managerów decyduje się na zaawansowane rozwiązania telematyczne, pozwalające na pełny nadzór nad flotą pojazdów.

Dodatkowym motorem napędzającym zmianę w zarządzaniu flotą były liczne kryzysy, które dotknęły branżę transportową w ciągu kilku ostatnich lat. Udowodniły one, jak ważna jest elastyczność i gotowość do szybkiego przystosowania się do nowych warunków przez firmy zajmujące się szeroko rozumianym transportem.

W dobie nowej ery mobilności kluczem do sukcesu i budowy przewagi nad konkurencją okazała się dobrze wykorzystywana telematyka.

Czym jest telematyka? 

Telematyka, czy może raczej systemy telematyczne rejestrują dane dotyczące lokalizacji pojazdu za pośrednictwem urządzenia śledzącego GPS. To nie wszystko. Przystosowane do tego celu układy elektroniczne zainstalowane w pojeździe gromadzą i przekazują do centrali informacje o aktualnym wykorzystaniu pojazdu. Wszystko odbywa się na bieżąco (w czasie rzeczywistym).

Podstawową funkcją systemów telematycznych jest operowanie informacją. Głównie chodzi o metody jej pozyskiwania, przetwarzania, dystrybucji, przedstawiania i transmisji oraz wykorzystania w procesach decyzyjnych na etapie końcowym.

Rozmaitość urządzeń i aplikacji wymaga zastosowania różnych dróg przekazu danych.

W tym celu wykorzystywane są:

  • Komunikacja elektroniczna, za pośrednictwem której następuje połączenie poszczególnych elementów systemu telematycznego. W jej skład wchodzą: sieci rozległe WAN, sieci lokalne LAN, sieci telekomunikacji ruchomej, systemy satelitarne;
  • Czujniki pomiarowe, kamery wideo, radary, które odpowiadają za pozyskiwanie danych;
  • Formaty prezentacji informacji dla administratorów systemów telematycznych, w tym przypadku mowa jest o systemach GIS oraz systemach kontroli dostępu;
  • Formaty prezentacji informacji dla użytkowników systemu, przez co rozumie się znaki o zmiennej treści VMS, sygnalizację świetlną, radiofonię i technologie internetowe (WAP, WWW, SMS).

Bogactwo rozwiązań teleinformatycznych użytych w procesie gromadzenia i przekazu danych gwarantuje użytkownikom niezawodność systemów telematycznych w zakresie:

  • funkcjonowania systemu w czasie rzeczywistym;
  • możliwości korzystania ze standardowych rozwiązań i interfejsów;
  • wykorzystania wydajnych systemów baz danych;
  • uruchomienia mechanizmów podnoszących bezawaryjność;
  • konstruowania systemów cechujących się architekturą otwartą.

W efekcie przedsiębiorcy czy managerowie uzyskują dostęp do swobodnej integracji wszystkich pojazdów, infrastruktury, a także procesów zarządzania flotą i jej utrzymania.

Nowoczesna platforma telematyczna – Arval Connect 

W Arval aż 400 000 pojazdów objętych jest systemem telematycznym a na tym nie koniec. Strategia Arval Beyond przewiduje połączenie w sieci 1,5 mln pojazdów, co stanowi 75% ogółu wynajmowanej floty

Czym wyróżnia się Arval Connect?

Oto co na ten temat ma do powiedzenia Alain van Groenendael, Prezes i Dyrektor Generalny Arval:

W czasach, gdy firmy ściśle monitorują emisję CO2 i flotę, chcemy pomóc klientom w realizacji ich celów poprzez inteligentną mobilność. Arval Connect to narzędzie doradcze w zakresie wynajmu, które umożliwia osiąganie wymiernych korzyści i podejmowanie lepszych decyzji. Oferujemy innowacyjne podejście do promocji bezpiecznej i świadomej ekologicznie jazdy”.

Platforma telematyczna Arval Connect umożliwia między innymi:

  • Optymalizację kosztów posiadania floty;
  • Poprawę bezpieczeństwa;
  • Proces zrównoważenia floty:
  • Wzrost wydajności kierowców.

Optymalizacja kosztów posiadania floty – TCO 

Optymalizacja kosztów posiadania floty – TCO (total cost of ownership) wiąże się z racjonalizacją wydatków ponoszonych na utrzymanie i zarządzanie flotą. Dotyczy to ogółu wydatków ponoszonych na obsługę serwisową, ubezpieczenia i paliwo. W ostatnim przypadku identyfikacja sposobów na zmniejszenie zużycia paliwa pozwala na uzyskanie oszczędności nawet na poziomie 16%.

Poprawa bezpieczeństwa 

System umożliwia analizę i ocenę zachowań poszczególnych kierowców, co w konsekwencji prowadzi do stworzenia indywidualnych profili określających sposoby i kulturę jazdy osób prowadzących pojazdy służbowe. Wykorzystując szkolenia Arval Driving Academy firma może się pochwalić zmniejszeniem liczby wypadków nawet o 25%.

Proces zrównoważenia floty 

Coraz większa liczba pojazdów o napędzie elektrycznym i mieszanym powoduje konieczność wsparcia zarządzania tego typu jednostkami, poprzez analizowanie możliwości elektryfikacji floty oraz zmniejszanie emisji CO2.

Należy pamiętać o tym, że zarządzanie flotą elektryczną oraz mieszaną wiąże się z zastosowaniem i wykorzystaniem nieco innych algorytmów, posługujących się odmiennymi parametrami, dotyczącymi np. lokalizacji punktów ładowania, zasięgu pojazdu, czy kosztów związanych z procesem ładowania baterii.

Wzrost wydajności kierowców 

System zapewnia bieżącą kontrolę czasu spędzanego na prowadzeniu samochodu służbowego. Gromadzi też dane na temat postojów, delegowanych i wykonywanych zadań, a także aktualne miejsca pobytu pojazdu. Jak wskazują badania, kierowcy mający świadomość nadzoru wykorzystują czas pracy wydajniej i efektywniej.

System Arval Connect – skuteczność potwierdzona wynikami w 22 krajach 

Mocną stroną Arval Connect jest to, że klienci Arval mogą zyskać dostęp do platformy telematycznej od ręki. Wszystkie dane o pojazdach Arval i umowach są automatycznie pobierane na platformę i uzupełniane o dane telematyczne. Dodatkowo transakcje z kart paliwowych są przesyłane automatycznie, a następnie łączone z aktywnością pojazdu w celu monitorowania zużycia paliwa. Klienci zyskują zatem duże wsparcie bez dodatkowego obciążenia pracą administracyjną.

Proces digitalizacji floty w Polsce uległ znacznemu przyspieszeniu. W związku z tym coraz więcej polskich firm transportowych decyduje się na zastosowanie telematyki jako głównego narzędzia wspierającego zarządzanie i optymalizację kosztów floty pojazdów.

Czytaj dalej Show less